آرایش و مراقبت از صورت

عوارض اصلاح صورت

عوارض اصلاح صورت

عوارض اصلاح صورت: بسیاری از خانم ها و آقایان دوست دارند چهره ای زیبا و جذاب داشته باشند. برای داشتن یک چهره دلنشین ابتدا باید صورت بدون مو و تمیزی داشته باشند. امروزه برای از بین بردن موهای صورت ابزار و روش های مختلفی ابداع شده است.

از تیغ ژیلت گرفته تا موم ، شمع ، بند انداختن ، کرم های موبر و دستگاه اپیلیدی همه اینها روش های از بین بردن موهای صورت هستند. شما می توانید به جای صرف وقت و هزینه در آرایشگاه ها یک روش مناسب را برای اصلاح موهای صورت برگزینید.

خیلی از خانم ها می پرسند: آیا استفاده از اپیلیدی ، کرم مو بر ، شمع ، موم ، بند و یا تیغ ژیلت برای صورت ضرر دارد ؟ باید عرض کنم هر کدام از این روش ها معایب و مزایای خاص خودشان را دارند که در این مقاله به عوارض اصلاح صورت با اپیلیدی ، بند انداختن ، عوارض اصلاح صورت با ژیلت ، شمع ، موم و کرم مو بر می پردازیم.

توجه کنید نوع پوست هر فرد با دیگری فرق دارد و باید با توجه به نوع پوست و ضخامت مو روش مناسب را انتخاب کرد. از روش و وسیله ای که روی پوست تان عوارض دارد و حساسیت ایجاد می کند هیچگاه استفاده نکنید.

 اصلاح صورت با اپیلیدی

اپیلیدی یک دستگاه برقی و یا شارژی است که دارای سری مخصوص است که چندین موچین دارد. با چرخش و باز و بسته شدن این موچین ها، موهای صورت از ریشه جدا می شوند.

در ابتدا اصلاح صورت خانمها با اپیلیدی کمی دردناک است اما بعد از چندین بار استفاده درد آن کمتر و کمتر می شود. مزیت استفاده از اپیلیدی این است که بعد از مدتی موجب نازک شدن و کم شدن موی صورت می شود.

یکی از عوارض اصلاح صورت با اپیلیدی زخم شدن پوست است. گیر کردن پوست درون موچین های در حال چرخش اپیلیدی یکی از مشکلات اپیلیدی است که ممکن است برای پوست به وجود آورد.

اگر شما پوستی شل دارید موقع استفاده از اپیلیدی خیلی دقت کنید. چون اپیلیدی ممکن است قسمت هایی از پوست مانند زیر چانه که پوستی شل دارند را بگیرد و زخم کند.

یکی دیگر از مضرات اصلاح صورت با اپیلیدی ایجاد التهاب در سطح پوست است. این التهاب ممکن است بعد از چند روز به جوش های زیر پوستی تبدیل شود. اپیلیدی مو را از ریشه می کَند به همین دلیل بعد از چند روز هنگامی که مو شروع به رشد می کند نمی تواند از پوست بیرون بیاید و تبدیل به جوش های زیر پوستی می شود.

این نکته را بدانید اگر به شیوه درست از اپیلیدی بر روی پوست صورت استفاده نکنید یا آن را خیلی سریع و محکم روی پوست بکشید احتمال ایجاد التهاب ، تحریک رنگدانه های پوست و در دراز مدت تیرگی پوست را به همراه دارد.

یکی دیگر از عوارض اصلاح موی صورت با اپیلیدی ایجاد مو زیر پوستی است. البته این مشکل برای همه افرادی که از اپیلیدی استفاده می کنند اتفاق نمی افتد و بیشتر برای کسانی است که پوست حساسی دارند.

به طور کلی استفاده از اپی لیدی ضرر زیادی ندارد. اگر این روش را برای اصلاح صورت خود انتخاب کردید نکات مربوط به روش استفاده از آن را رعایت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

البته اگر پوست بسیار نازک و حساسی دارید بهتر است از این روش استفاده نکنید. بهترین زمان برای اصلاح صورت خانمها توسط دستگاه اپیلیدی چند ساعت بعد از حمام است.

چون بعد حمام پوست از کثیفی و آلودگی ها پاک شده و هم اینکه به مقدار خیلی کم چربی تولیده کرده است. همچنین می توانید در حمام یک لیف نرم به صورت تان بکشید تا موها از پوست بیرون بیایند و به راحتی توسط دستگاه گرفته و کنده شوند.

زمانی هم که دستگاه را بر روی پوست صورت قرار می دهید به آرامی آن را حرکت دهید تا درد کمتری حس کنید و دچار التهاب پوستی نشوید.

 

عوارض اصلاح صورت

 اصلاح صورت زنان با تیغ

تیغ یکی از قدیمی ترین ، آسان ترین و سریع ترین روش ها برای اصلاح صورت می باشد. خیلی ها فکر می کنند تیغ موجب ضخیم تر شدن موها می شود و یا موی صورت  را زیاد می کند. آیا این افکار درست است یا غلط؟

در جواب این سوال باید عرض کنم اصلاح صورت با ژیلت برای خانم ها باعث پرپشتی، ضخیم تر، خشن تر و سریع رشد کردن موهای شما نمی شود. تیغ ژیلت تاثیری بر روی تعداد فولیکول های مو یا سرعت رشد آنها ندارند. این روش هم مثل روش های دیگر اصلاح صورت مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

مزایا و معایب اصلاح با تیغ

یکی از عوارض اصلاح صورت با ژیلت بریدگی و زخم شدن پوست است. اگر عمل شیو کردن با احتیاط و دقت انجام نشود ممکن است این مشکل رخ دهد که سوزش زیادی را بعد از اصلاح برای شما به همراه دارد.

همچنین اگر تکنیک‌ های اصلاح با تیغ را رعایت نکنید ممکن است موهای زیر پوستی به وجود بیاید. اگر شما قبل از شیو کردن از صابون برای نرم ‌تر شدن حرکت تیغ استفاده کنید و خلاف جهت رویش مو سبب حرکت و موجب برگشت مو به داخل پوست نشوید موی زیرپوستی ایجاد نمی ‌شود.

از آنجایی ‌که تیغ موها  را به صورت سطحی می کَند، در مدت زمان کمتری نسبت به روش های دیگر اصلاح مثل دستگاه اپیلیدی ، شمع ، وکس و … موها رشد می کنند و دوره رویش مجدد موها کوتاه تر است.

همچنین ساقه مو به ‌صورت نوک تیز از روی پوست خود را به تصویر می ‌کشد و باعث زبر شدن صورت می ‌شود که این یکی از معایب اصلاح با تیغ ژیلت می باشد.

اصلاح صورت با تیغ برای زنان خیلی راحت است ، درد ندارد و از تورم و التهاب پوست بعد از شیو نیز خبری نیست. اگر پوست تان نازک و حساس است و تحمل هیچ فشار و دردی را ندارید بهتر است از تیغ یا ژیلت برای اصلاح صورت خود استفاده کنید.

عوارض اصلاح صورت

عوارض اصلاح صورت با بند

بند انداختن صورت یکی از روش های مرسوم برای اصلاح صورت می باشد که موها را از ریشه در می آورد. اصلاح صورت با بند هم مثل روش های قبلی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد.

خیلی ها از درد زیاد در هنگام بند انداختن شکایت دارند. بعضی از افراد در طول بند انداختن اشک از چشمان شان سرازیر می شود. به دلیل کنده شدن مو از ریشه ، پوست آن منطقه حساس می شود و درد می گیرد.

البته میزان درد بستگی به تحمل فرد دارد. اما درد آن موقتی است و خیلی طول نمی کشد.

بعد از بند انداختن ، پوست صورت ملتهب ، قرمز و حساس به لمس می شود. اگر خود را در آینه ببینید احساس می کنید صورت تان ورم کرده است که این به دلیل تجمع بیش از حد خون در قسمت بند انداخته است.

التهاب معمولا در عرض چند ساعت از بین می روند، اما در پوست های حساس، ورم و سوزش مدت زمان بیشتری باقی می ماند. همچنین اگر نخ بند زبر و نامناسب یا فشار دست زیاد باشد پوست صورت زخم می شود.

گاهی بعد از برداشتن موهای زائد با بند ، موها در زیر پوست رشد می کنند. چرا این اتفاق می افتد ؟ اگر مو را برداریم در حالی که فولیکول مو در پوست باشد، مو زیر پوست می روید.

عوارض اصلاح صورت

قبل و بعد از بند انداختن صورت چه باید کرد؟

برای کاهش عوارض اصلاح صورت با بند ابتدا باید از یک نخ بند مناسب و نرم استفاده کنید. همچنین روش صحیح بند انداختن را بلد باشید و فشار زیاد و محکمی به پوست صورت وارد نکنید.

برای کاهش ورم و التهاب بعد از بند انداختن یک کرم خنک کننده به صورت تان بزنید که موجب می شود  مناطق بند انداخته خنک شود و التهاب ، قرمزی و درد نیز پایان یابد.

البته کمپرس سرد نیز می تواند ورم را کم کند. به هر حال اگر نسبت به درد حساس هستید، پوستی نازک یا موهای ضخیم و کلفتی دارید و یا صورت تان مستعد جوش زدن هست این روش را توصیه نمی کنم.

خوبی بند انداختن این هست که زمان رویش مجدد موها دیرتر است چون موها از ریشه کنده می شوند و از همه مهم تر در آن از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود.

اصلاح صورت با شمع در خانه

اگر می خواهید در خانه صورت خود را شمع بیندازید مقدار شمع یا پارافین را در ظرفی که تحمل حرارت را دارد، بریزید. بعد ظرف را مدت 20 دقیقه در دمای 160 درجه سانتیگراد در ماکروفر یا تستر قرار دهید.

اگر فر ندارید ظرف آبی را روی حرارت قرار دهید. بعد از اینکه به دمای جوش رسید ظرف محتوی قالب شمع را روی آن قرار دهید و اجازه دهید شمع روی حرارت بخار آب آرام ذوب شود.

در آخر شمع ذوب شده را با چوب بستنی روی پوست بمالید. بعد از خشک شدن پارافین را در جهت خلاف رویش مو بردارید. در این روش موها از ریشه کنده می شوند.

 اصلاح صورت با شمع

این روش هم مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اگر شمع آب شده داغ باشد و آن را بر روی پوست بمالید پوست شما می سوزد و آسیب می بیند. شاید پوست صورت تان جوش بزند.

بنابراین ابتدا قسمتی از صورت را امتحان کنید اگر جوش نزد دفعه بعد کل صورت را شمع بیندازید. علاوه بر این ممکن است پوست صورت تان به مواد شمع و پارافین حساسیت نشان دهد و این مواد موجب تحریک پوست و التهاب در آن شوند.

باید حواستان باشد و ابتدا به قسمتی از پوست بزنید اگر واکنشی نشان نداد به کل صورت بزنید.

اصلاح صورت با شمع اگر توسط فرد بی تجربه و نابلد انجام شود ممکن است منجر به زخم شدن پوست شود. از این رو باید این کار توسط فرد ماهر و با دقت و ظرافت انجام شود.

در این روش به علت کشیدگی که روی پوست انجام می شود برای افراد که پوست نازک و حساسی دارند مناسب نیست. در طولانی مدت نیز احتمال شل شدن پوست به خاطر کششی که روی آن انجام می شود وجود دارد.

عوارض اصلاح صورت

 اصلاح صورت با کرم موبر

کرم موبر ، مثل شمع ، اپیلیدی و … موها را از ریشه جدا نمی کند اما موها را در سطحی پایین تر از تیغ قطع می کند. به همین خاطر موها کمی دیرتر در می آیند و بر خلاف تیغ ژیلت ، نوک موها بعد از اصلاح تیز نمی شوند و نرم تر خواهند بود. این روش هم عوارض و مزایای خاص خودش را دارد.

اصلاح صورت با کرم مو بر باید طبق دستوری که روی بروشور آن نوشته شده انجام شود. اگر کار به درستی انجام نشود؛ مثلاً مدت زمان زیادی کرم روی پوست بماند یا آن را خوب از روی پوست نشویید؛ ممکن است پوست تان دچار حساسیت، التهاب ، قرمزی و سوختگی شود.

نکات استفاده از کرم موبر

کرم مو بر به دلیل اینکه از مواد شیمیایی ساخته ‌شده، اگر پوست حساس باشد ممکن است به آن واکنش نشان دهد. به همین دلیل قبل از استفاده از کرم‌ های موبر صورت مقداری از آن را بر روی پوست تان امتحان کنید اگر مشکلی پیش نیامد به کل صورت بزنید.

استفاده مداوم از کرم‌ مو بر صورت ، موجب می شود پوست خشک و حساس شود. اگر بعد از مدتی استفاده احساس کردید پوست صورت تان خشک و حساس شده ، بعد از اصلاح با کرم از روغن های طبیعی برای مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید یا این روش را بی خیال شوید.

هنگام استفاده از کرم موبر بسیار دقت کنید تا وارد چشم نشود. اگر احیاناً وارد چشم شد سریعا آن را آبکشی کنید و در صورت سوزش شدید و سایر علائم به اورژانس مراجعه کنید.

خیلی ها از بوی بد کرم مو بر شکایت دارند. البته مدل ‌های عطری و بدون بو آن نیز وارد بازار شده است اما به هر حال بوی بد آن برای بعضی افراد در فضای بسته زیاد و غیر قابل تحمل است. اگر پوست تان بسیار حساس، دارای ترک خوردگی ، سوختگی و یا زخم است؛ نباید از کرم موبر استفاده کنید. استفاده آن را به کودکان و زنان باردار نیز توصیه نمی کنم. سعی کنید بهترین و معتبرترین مارک کرم مو بر را خریداری کنید تا مواد مناسب و استاندارد داشته باشد.

عوارض اصلاح صورت

اصلاح صورت با موم

اصلاح صورت با موم یا وکس یک روش موقت برای حذف موهای زائد است. در این روش لایه ای نازک از موم را روی پوست قرار دهید، بعد کاغذ یا پارچه ای روی این لایه می گذارید و در آخر با یک حرکت سریع در خلاف جهت رویش مو، کاغذ یا پارچه را از روی پوست بر دارید.

این روش هم مزایا و معایبی دارد. اصلاح صورت با وکس به صورت عمیق موها را از ریشه در می آورد. در نتیجه موها نازک و نرم تر از قبل رشد می کنند. این روش نسبت به روش های دیگر ماندگاری بیشتری دارد و تقریبا موها 3 تا 8 هفته زمان برای رویش مجدد نیاز دارند.

اگر موم را بصورت داغ یا مدت زمان طولانی روی پوست قرار دهید پوست می سوزد و آسیب می بیند. اندازه موها باید حداقل ۶ میلیمتر باشد وگرنه ممکن است بعضی از موها از صورت جدا نشوند.

اصلاح با موم یا وکس معمولا با درد همراه است اگر پوست نازک و حساسی دارید یا نسبت به درد نازک نارنجی هستید این روش را توصیه نمی کنم.

ممکن است پوست به مواد موم حساسیت داشته باشد، یا به دلیل کنده شدن سریع موها دچار التهاب ، قرمزی و جوش های پوستی شود. استفاده از این روش را به خوبی یاد بگیرید چرا که در صورت بی تجربگی و نابلدی حتی ممکن است پوست صورت دچار  کبودی، خونریزی و پارگی شود.

برای عدم ایجاد موهای زیر پوستی نیز باید قبل اصلاح صورت با موم از لیف یا لایه بردارهای شیمیایی و طبیعی لایه برداری کنید.

شما با روش های مختلف اصلاح صورت ، عوارض و مزایای آن آشنا شدید. انتخاب روش اصلاح صورت بستگی به خودتان دارد. شما باید با توجه به نوع پوست تان ، نیازتان و آنچه قصد دارید به آن برسید، یک روش را انتخاب کنید.

عوارض اصلاح صورت

 

1 دیدگاه در “عوارض اصلاح صورت

  1. سعیده مرجانی گفت:

    خوبه هر چی سریع تر نوع پوست مونو بشناسیم تا از راه و روش مناسب پوست خودمون استفاده کنیم و پوستمونو اذیت نکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *