بهداشت و زیبایی ناخن

ژلیش ناخن چیست ؟

ژلیش ناخن

ژلیش ناخن: داشتن ناخن ‌هایی زیبا و متفاوت آرزوی خیلی از خانم هاست که موجب شده به دنبال روش هایی برای افزایش جذابیت و زیبایی ناخن و دست هایشان باشند.

برای زیبایی هر چه بیشتر ناخن راه های مختلفی وجود دارد مثل کاشت ناخن ، مانیکور ناخن ، طراحی با لاک ، تزئینات مخصوص ناخن و غیره.

در این مقاله می خواهیم به یکی از روش های زیبایی ناخن بپردازیم. ابتدا ببینیم ژلیش ناخن چیست ؟ ماندگاری آن چقدر است و چه مزایا و معایبی دارد؟

ژلیش یک روش طولانی مدت برای داشتن لاک روی ناخن هاست. به دلیل ماندگاری زیاد آن روی ناخن برای خانم هایی که وقت و حوصله مدام لاک زدن و یا نگهداری از لاک ناخن را ندارند انتخاب خوبی است.

با این روش خانم ها برای چندین هفته ناخن هایی زیبا و بی نظیری دارند. اینکار را میتوان روی ناخن طبیعی و ناخن کاشت انجام داد.

لاک موقت یا ژلیش چیست؟

ژلیش ناخن اسم دیگر آن لاک موقت است که با اکریلیکِ ژل ‌مانند ترکیب شده و‌ به عنوان لاک موقت شناخته می شود که دوام و ماندگاری بیشتری دارد.

اسم محصول لاک ژل GEL POLISH است که نام برند محصول بوده و اصولاً آن را ژلیش می دانند. لاک ژلیش ، ژل رقیق‌ شده می باشد که مثل لاک کلاسیک ، در شیشه های کوچک نگهداری می ‌شوند.

مثل لاک های معمولی فرچه کوچکی دارد که با آن می توانید ژل ها را رو ناخن ها بکشید. ژلیش ناخن با جریان هوا خشک نمی ‌شود و به دستگاه نیاز دارد. برای انجام اینکار از دستگاه LED یا UV  استفاده می شود.

 

لاک موقت یا ژلیش با کاشت ناخن فرق دارد و دارای مراحلی است که باید توسط آرایشگر باتجربه و حرفه ای با مواد خوب و باکیفیت انجام شود. در آرایشگاه‌ ابتدا کوتیکول ناخن‌ ها را گرفته و آنها را پاک و مرتب‌ سازی می‌ کنند، بعد ژلیش را روی ناخن می ‌زنند و بعد از 30 ثانیه دست های ژلیش‌ شده را داخل دستگاه UVیا LED قرار داده تا لایه‌ های بعدی روی ناخن قرار بگیرد. به طور کلی این پروسه ، تقریبا 30 دقیقه زمان می برد.

لاک موقت یا ژلیش چیست

قیمت ژلیش ناخن

قیمت  اینکار همه جا متفاوت است و به کیفیت لاک ها و مزد دست آرایشگر بستگی دارد. قبل از اینکار حتما باید از کیفیت و مرغوبیت مواد مصرفی در سالن های زیبایی و نحوه کار آنها تحقیق و پرس و جو کنید.

بررسی کنید مواد آن‌ها چیست ، شهرت یک آرایشگاه دلیلی بر مرغوبیت مواد ژلیش نیست. به طور کلی ناآگاهانه هر جایی را برای انجام کارهای زیبایی مثل : کراتینه مو و غیره انتخاب نکنید.

قیمت ژلیش ناخن

تفاوت ژلیش ناخن با لاک معمولی

اولین تفاوت ژلیش ناخن با لاک معمولی در مدت زمان ماندگاری آن است. همان طور که قبلا هم گفتیم اینکار نسبت به لاک معمولی دوام و استحکام بیشتری دارد و دیرتر پاک می ‌شود.

در هنگام شستن ظرف ها، لباس ها، تمیز کاری روشویی، سرامیک و کاشی خانه به دلیل اینکه دست و ناخن ها در معرض مواد شوینده قرار دارند، لاک های معمولی تغییر حالت می دهند، رنگ و جلای خود را از دست می دهند و تاحدودی نیز کمرنگ و پاک می شوند اما ژلیش میزان تغییر رنگ و ترک ‌خوردگی آن در مدت زمان کوتاه با کارهای خانه نسبت به لاک معمولی کمتر است مقاومت بیشتری دارد.

مواد ژلیش مثل لاک معمولی درون یک بطری کوچک است، با این تفاوت که در ژلیش مواد ژل اکریلیک وجود دارد.

ژلیش را به عنوان لاک موقت می شناسند، یعنی به صورت موقت روی ناخن قرار می گیرد و مثل لاک کلاسیک مایع است اما در هوای آزاد خشک نمی‌شود.

ژلیش برای خشک شدن به دستگاه مخصوصی نیاز دارد که با ساطع کردن اشعه UV ژل را روی ناخن ها خشک و تثبیت می ‌کند.

یکی دیگر از تفاوت‌ های ژلیش با لاک معمولی این است که هزینه اینکار نسبت به لاک معمولی به دلیل نوع مواد آن ، استفاده از دستگاه برای تثبیت لاک و … بیشتر است.

ژلیش نسبت به لاک کلاسیک رو ناخن ها براقیت بیشتری دارد و به راحتی با استون پاک نمی ‌شود. بنابراین هیچگاه نخواهید که ژلیش روی ناخن ‌ها را با وسایل نوک تیز مثل چاقو و سوهان پاک کنید. این کار به صفحه ناخن آسیب شدیدی وارد می کند.

تفاوت ژلیش ناخن با لاک معمولی

ماندگاری ژلیش ناخن

ژلیش دوام و استحکام بالایی دارد و تا چندین هفته روی ناخن باقی می ماند. ماندگاری ژلیش روی ناخن طبیعی و مصنوعی به جنس و مارک ژلیش بستگی دارد که معمولا بین ۱۰ تا 3۰ روز است. البته می توان برای حفظ حالت اولیه و زیبایی ژلیش روی ناخن ها ، آنها را دوباره ترمیم کرد.

ژلیش برای چه افرادی مناسب است؟

اگر همیشه از لاک های معمولی استفاده می کنید و می بینید بعد از هر بار شست و شو و تمیز کاری لاک های تان کمرنگ و ترک خورده شده می‌توانید از ژلیش ناخن استفاده کنید.

برای خانم هایی که می خواهند 24 ساعته ناخن هایشان لاک داشته باشد اما حوصله و فرصت رسیدگی به ناخن هایشان را نیز ندارند، ژلیش گزینه خوبی است.

لاک کلاسیک برای خانم هایی که دوست دارند مدام رنگ لباس هایشان با ناخن و … هماهنگ باشد مناسب تر است. چون می توانند به راحتی لاک معمولی را پاک کنند و یک لاک با رنگ دلخواه و تیپ جدیدشان بزنند.

استفاده از لاک معمولی برای خانم هایی که به انجام دستورات دینی اهمیت می دهند بهتر است. چرا که این دسته از خانم ها می توانند در زمان پریودی لاک بزنند و بعد از اتمام دوره لاک را به راحتی پاک کنند و نماز بخوانند.

اما حکم شرعی ژلیش ناخن چیست ؟ چون اینکار ماندگاری طولانی دارد، روی سطح ناخن را می گیرد و مانع رسیدن آب وضو و غسل به بدن می شود برای خانم های مقید به نماز و روزه اصلا توصیه نمی شود.

برای وضو و غسل آب باید به تمام نقاطی که عضو وضو یا غسل هستند برسد. به همین دلیل هر مانعی روی پوست قرار بگیرد که مانع رسیدن آب به اعضا شود، وضو و غسل درست نخواهد بود.

ژلیش برای چه افرادی مناسب است

ژلیش ناخن با دستگاه UV یا دستگاه  LED

در سالن های زیبایی و آرایشگاه ها از دستگاه ‌های مختلفی برای اینکار استفاده می ‌شود. دستگاه ال ای دی LED و دستگاه یو وی UV  که هر کدام از اینها مزایا و معایب خاص خودش را دارد و هیچکدام بر دیگری برتری آنچنانی ندارد.

بعضی معتقدند لامپ UV باعث براق شدن بیشتر ناخن می‌ شود و نسبت به لامپ های LED ارزان تر هستند. اما مدت زمان خشک شدن ناخن ها در دستگاه UV بیشتر از دستگاه LED است.

در این میان نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که استفاده مکرر و زیاد از اشعه ULTRA VIOLET یا ماوراءبنفش در طولانی مدت موجب ایجاد لکه هایی روی پوست شما می شود.

ژلیش ناخن با دستگاه UV یا دستگاه LED

عوارض ژلیش طبیعی

ژلیش برای خانم هایی که ناخن ‌های ضعیف، شکننده و حساسی دارند، توصیه نمی ‌شود. در ژلیش ، معمولا سطح ناخن بین ۴ تا ۵ لایه، با مواد مخصوص، پوشانده می ‌شود که بعد از قرار گرفتن دست داخل دستگاه، استحکام پیدا می ‌کنند.

این کار موجب می شود روی سطح ناخن لایه ‌ای قرار گیرد. این لایه هوا رسانی به سطح پوست و ناخن را مختل می کند که استفاده طولانی مدت از ژلیش ممکن است مشکلات پوستی و ناخن را به همراه داشته باشد.

اگر واقعا عاشق ژلیش ناخن با طرح و رنگ‌ های گوناگون هستید، بهتر است با فاصله زمانی این کار را انجام دهید و گاهی به ناخن‌ های خود استراحت بدهید تا هوا زیر سطح ناخن جریان داشته و عمل اکسیژن ‌رسانی به ناخن، به ‌خوبی انجام شود.

اینکار مستلزم وقت و هزینه زیادی است. چون ژلیش بعد از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست می ‌دهد و ناخن‌ ها رنگ پریده و نافرم می ‌شوند، به همین دلیل باید آن را تجدید کنید که این کار نیازمند این است که دوباره آرایشگاه بروید و وقت و هزینه صرف کنید.

بیشتر موادی که برای جلا دادن ناخن ها استفاده می ‌شود مثل فرمالدهید و تولوئن و دی بوتیل فتالات، سرطان ‌زا هستند.

نکات ضروری و قابل توجه

قبل استفاده از ژلیش مواد تشکیل ‌دهنده آن را روی بسته محصول مطالعه، بررسی و با یک دکتر متخصص پوست مشورت کنید. گاهی بعضی محصولات نیز باعث به وجود آمدن قارچ ناخن و بیماری ‌های مختلف پوستی می ‌شوند.

هرگز از محصولات نامرغوب و تجاری استفاده نکنید. هر چه ژلیش باکیفیت تر باشد عوارض آن نیز کمتر خواهد بود.

انجام  اینکار برای بارداری مضرر است. چون حاوی مونومر متیل متاکریلات است که می تواند روی زن باردار و جنین تاثیر سوء داشته باشد. همچنین از انجام  اینکار برای کودکان مخصوصا آنهایی که به جویدن ناخن عادت دارند، بپرهیزید تا مواد شیمیایی وارد بدن شان نشود.

هیچگاه به تبلیغات رنگ و لعاب دار دنیای مجازی و اینستاگرام برای انجام ژلیش  با طرح و رنگ های مختلف توجه نکنید. قبل از این کار با پزشک متخصص پوست و افراد خبره و آگاه مشورت کنید.

انجام ژلیش ناخن

قبل از انجام ژلیش مواد قبلی به طور کامل از سطح ناخن پاک شوند.

بهتر است قبل از ژلیش ناخن ، مانیکور ناخن انجام دهید تا سطح ناخن ‌ها نامنظم نباشد. توصیه می‌ شود پیش از آن از ضدقارچ استفاده کنید.

بعد از آن ، روی سطح ناخن ، کلینر بزنید تا کیفیت ژلیش افزایش پیدا کند. ژل باعث قطور و بیشتر شدن ضخامت ناخن می ‌شود اما باعث بلند شدن ناخن نمی‌ شود.

انجام ژلیش ناخن

لاک ژلیش ناخن چیست

در انتها خاطر نشان کنم که ژلیش هم نوعی لاک است با این تفاوت که ماندگاری بیشتری دارد. ولی به هر حال چون مدت بیشتری روی سطح ناخن قرار دارد و منافذ را می بندد آسیب بیشتری به آن وارد می کند.

اگر ناخن های تان برای مدت زیادی خشک باشد و اکسیژن کافی به آنها نرسد، شکننده و پوسته ‌پوسته می‌ شوند. برای پیشگیری فاصله انجام ژلیش را بیشتر و از روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده کنید.

ماساژ ناخن و اطراف آن باعث بهبودی و افزایش استحکام ناخن ها می‌ شود. مصرف قرص مولتی ویتامین زینکZINC  ،انار، ازگیل، کلم بروکلی، ماست، بادام، گردو، تخمه کدو و آفتابگردان و … نیز برای رشد ناخن‌ ها مفید است.

لاک ژلیش ناخن چیست

1 دیدگاه در “ژلیش ناخن چیست ؟

  1. پریسا علیپناه گفت:

    خیلی نکات جالب و آموزنده ای بود مرسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *