معرفی بهترین محصولات

اصلاح سگ در منزل

اصلاح سگ در منزل

اصلاح سگ در منزل

آیا برای نظافت حرفه ای سگ خود بیش حد حساس هستید و هزینه بسیار می کنید؟ یا بالعکس اصلا کاری به اصلاح سگ تان ندارید؟ به حدی که آنقدر موهایش رشد کرده و شبیه یک توپ پنبه ای شده است؟
برای اصلاح مو سگ یک راه حل خوب وجود دارد و این است که خودتان دست به کار شوید. کوتاه کردن و اصلاح سگ در منزل نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه به سگ کمک می کند هنگام نظافت در خانه و اطراف شما احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

بدیهی است که گفتن این کار آسان تر از انجام آن است، اما یادگیری و نحوه استفاده از قیچی و ماشین اصلاح حیوانات خانگی نیازی به گذراندن دوره های آموزشی سخت و پیچیده و مدرک دانشگاهی ندارد. پس ترس را کنار بگذارید و شروع کنید.

نکات مهم در مورد اصلاح سگ در منزل

ابتدا موهای سگ را بشویید و برس بزنید

ابتدا موهای سگ را بشویید و برس بزنیدحمام کردن و برس زدن موهای سگ قبل از کوتاه کردن به خلاص شدن از گره‌ و گوریدگی ها کمک شایانی می‌ کند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد هر موقع که برای کوتاه کردن موهایتان به آرایشگاه می روید، قبل از کوتاهی معمولا آرایشگر موهای شما را زیر شیر آب می شوید، تا همه گره ها را باز کرده و موهایتان را صاف کند. شما هم همین کار را با سگ خود انجام دهید.

علاوه بر این، برس زدن سگ تمام موهای سست و ریخته شده را از بین می برد و فقط موهای خوب و محکم برای بریدن باقی می ماند.

از وسایل مناسب استفاده کنید

از وسایل مناسب استفاده کنیدشما به یک شانه، ماشین اصلاح مخصوص سگ و قیچی نیاز دارید. یک آرایشگر حرفه ای این ابزارها را به راحتی در دسترس دارد، اما هزینه ای بیش از هزینه خرید ابزارها از شما دریافت می کند. پس پول خود را پس انداز کنید.

شما می ‌توانید هر ابزاری که لازم دارید، اعم از قیچی، شانه ‌ها، برس ‌های نرم، ماشین اصلاح حیوانات ، ناخن گیر و … را در هر فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کنید. قبل از خرید وسایل حتما تحقیق کنید.

انواع مختلفی از ابزارها وجود دارد که اغلب هنگام مراجعه به فروشگاه دچار سردرگمی و انتخاب برایتان سخت می شود. برای از بین بردن سردرگمی و تردید موقع خرید، در اینترنت جستجو کنید و مقالات در این زمینه را بخوانید یا با یک آرایشگر صحبت کنید که کدام نوع ابزار برای نیازهای شما مناسب تر است.

مثلا قیچی و تیغه از جنس فولاد ضد زنگ، گرچه کمی گران ‌تر است، اما ماندگاری بیشتری دارد، زنگ نمی ‌زند و یکی از قوی‌ ترین و تمیزترین برش ‌ها را برای موهای حیوان خانگی شما فراهم می‌ کند.

یک ماشین اصلاح حیوان خانگی با کیفیت در زیر آمده است:

هر چه ساکت تر، بهتر

هر چه ساکت تر، بهترگاهی صداهای بلند می تواند حیوانات را وحشت زده و یا عصبانی کند. بنابراین ماشین اصلاح را تست کرده و ابزاری را تهیه کنید که کمترین صدا را تولید می کند. همچنین هنگام نظافت، بهتر است که تمام عوامل حواس پرتی اطراف حیوان را به حداقل برسانید. مانند دور نگه داشتن آدم ها و یا حیوانات دیگر از حیوان خانگی خود.

تیغه مناسب را انتخاب کنید

تیغه مناسب را انتخاب کنیدتیغه های مختلف با انواع موها در نواحی مختلف بهتر عمل می کنند و جلوه های متفاوتی ایجاد می کنند.

باید بپرسید که کدام قیچی یا تیغه ماشین اصلاح بهتر است؟

باید بپرسید که کدام قیچی یا تیغه ماشین اصلاح بهتر است؟در مورد سگ های مو بلند، ممکن است مجبور شوید از چندین تیغه و شانه های اصلاح جانبی استفاده کنید تا نوع برش مناسبی را که به دنبال آن هستید، به دست آورید. با این حال، اگر سگ دارای مو کوتاه تری است، در بیشتر موارد یک تیغه کافی است و می تواند این کار را انجام دهد.

موها را نکشید

با تیز نگه داشتن تیغه های قیچی و یا ماشین اصلاح می توانید از کشیده شدن موهای حیوان پیشگیری کنید. این تیغه ها باید همیشه تیز باشند.

کوتاه کردن موهای خود را در نظر بگیرید. اگر قیچی یا ماشین اصلاح تیز و برنده باشد، می توانید به راحتی، سریع و بدون ایجاد هیچ گونه کشش یا ناراحتی برای پوست، موها را برش دهید و کوتاه کنید.

آهسته حرکت کنید

در حین کوتاه کردن موی حیوان خانگی خود، قیچی یا ماشین اصلاح را خیلی محکم فشار ندهید و سریع حرکت نکنید. اینگونه ممکن است خطوط یا زخم روی پوست ایجاد شود. علاوه بر این، هنگام کوتاه کردن ناخن ‌های سگ، کوتاه کردن بیش از اندازه یا سریع آنها نیز می ‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی در ناخن‌ ها شود.

در جهت درست کوتاه کنید

موی سگ از نظر روشی که رشد می کند، منحصر به فرد است. زیرا می تواند در قسمت های خاصی از بدن، جهت خود را تغییر دهد. به همین دلیل برش در جهت درست ممکن است مدتی طول بکشد. با دقت به جهت رشد مو توجه کنید تا مطمئن شوید که برش صاف، یکنواخت و متناسب با رویش را در پیش گرفته اید.

نوع پوشش و جنس موهای سگ تان را بشناسید

نوع پوشش و جنس موهای سگ تان را بشناسیدقبل از اینکه نظافت سگ خود را شروع کنید، بهتر است به یک متخصص مراجعه کرده و از ایشان بخواهید شما را در این فرآیند راهنمایی کند و بهترین راه را برای اصلاح پوشش نژاد خاص همان حیوان به شما آموزش دهد.

یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که در هر ناحیه از بدن سگ موها چقدر بلند هستند، تا هنگام برش خیلی ابزار اصلاح را به پوست نزدیک نکنید و صدمه وارد نشود. دیگر اینکه یک آرایشگر حرفه ‌ای چه شانه های اصلاح جانبی را برای مشتریان خود استفاده می ‌کند.

با سگ خود تمرین کنید

سگ خود را محکم نگه دارید تا از حرکت ناگهانی و کشیده شدن تیغه روی پوست جلوگیری شود. بدین منظور می توانید از شخصی بخواهید تا هنگام اصلاح کمک تان کند.

اصلاح را از گردن تا پای عقبی شروع کرده و سپس برای سمت دیگر این مراحل را تکرار کنید. آرایشگران حرفه ‌ای توصیه می‌ کنند که برش را به ‌طور منظم انجام دهید تا اصلاح همه نواحی بدن به خوبی و منظم انجام شود.

بدانید که نژاد سگ شما باید چگونه ظاهری با چه اندازه مو داشته باشد

باید بدانید که نژاد سگ شما باید چگونه ظاهری با چه اندازه مو داشته باشدهیچ کس نمی گوید جایی برای کمی خلاقیت وجود ندارد، اما همیشه بهتر است قبل اصلاح و کوتاه کردن موهای سگ خود بدانید که ظاهر سگ شما باید به چه صورت باشد.

شما می توانید این موضوع را به راحتی با مراجعه به وب سایت باشگاه نژاد سگ خود پیدا کنید. بسیاری از این سایت ها نکات نظافتی خاص و مراقبت های بعد از پیرایش را ارائه می دهند که به شما در اصلاح سگ در منزل کمک زیادی می کند.

به عنوان مثال، اگر یک شیتزو یا کوکر اسپانیل دارید، دو نژاد سگ که دارای پوشش های منحصربفرد و چالش برانگیزی برای برش هستند، اصلاح آنها توسط یک آرایشگر حرفه ای سگ ممکن است متفاوت از یک فرد معمولی باشد.

بنابراین ممکن است نوع اصلاح هر سگ با توجه به نژاد آن فرق داشته باشد که صاحبان سگ باید این موضوع را قبل از هر گونه اقدام به کاری در نظر داشته باشند.

مطمئن شوید که دستگاه خیلی داغ نمی شود

هنگام خرید ماشین اصلاح سگ حتما به این نکته توجه کنید که از موتور قدرتمندی برخوردار باشد تا دستگاه زود داغ نکند و پوست حیوان شما نسوزد. سپس حین اصلاح موی سگ مدام بدنه را لمس کنید و به محض اینکه داغ شد خاموش کرده و زمانی که خنک شد آن را روشن و دوباره استفاده کنید.

اگر دستگاه اصلاح سگ خیلی داغ شد، جهت خنک شدن آن چند گزینه دارید:

 • روی بدنه ماشین اصلاح مایع خنک کننده اسپری کنید.
 • اگر دستگاه یدکی دارید از آن استفاده کنید.
 • تیغه ها را با تیغه های خنک تر عوض کنید.
 • تیغه داغ را روی شیء یا ورقه فلزی قرار دهید. این ورقه ها گرما را به طرز شگفت انگیزی سریع جذب می کنند.

زود کار خود را شروع کنید

اگر یک توله سگ دارید، برای شروع نظافت منتظر نمانید. اگر هرچه زودتر بتوانید سگ خود را به این روند عادت دهید، احتمال اینکه رفتار بهتری داشته باشد بیشتر می شود و به شما در امر کوتاهی کمک می کند. اینگونه از ترس ناگهانی حیوان، اشتباهات و صدمات ناشی از فرو رفتن تیغه داخل پوست آن جلوگیری می شود.

اگر از همان روز اول سگ خود را اصلاح کنید، با تمرین و تکرار زیاد کم کم نحوه مراقبت از سگ و پیرایش آن را می آموزید و درک بهتری از پوشش و نوع موهای او خواهید داشت. همچنین در می یابید که چه نوع قیچی و کلیپری بهتر است و یا اینکه تا چه اندازه موها را کوتاه کنید سگ تان ظاهر زیباتری خواهد داشت.

در حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد تا موهای حیوان خانگی خود را کوتاه کنید. اگر احساس آمادگی می کنید، تعلل را کنار بگذارید و کار را شروع کنید.

سوالات متداول


ابتدا سعی کنید از طریق مشورت با یک آرایشگر مخصوص حیوانات و مطالعه در مقالات مهارت های لازم در این زمینه را بیاموزید تا بتوانید به راحتی موی سگ خود را کوتاه کنید.بهتر است هر 6 تا 8 هفته اقدام به کوتاه کردن موهای سگ خود بکنید.قبل از شروع اصلاح می بایست ابزارهای مورد نیاز را تهیه کنید. برس یا شانه، قیچی تیز و ماشین اصلاح مخصوص سگ.اجازه ندهید سگ برای مدت طولانی بیرون در معرض آفتاب قرار بگیرد. اگر او را از خانه بیرون می‌ برید، از ضد آفتاب یا لباس مخصوص استفاده کنید. چنانچه بعد از کوتاهی موها در سطح پوست، قرمزی ایجاد شده حتما از کرم مخصوص حیوانات استفاده کنید. همچنین اگر ناحیه ای زخم شده نگذارید سگتان ناحیه بریده را بخاراند.سایت بیست برگ یک فروشگاه معتبر در زمینه لوازم آرایشی برقی، در آن انواع ماشین های اصلاح مخصوص انسان و حتی حیوانات از سوی برندهای مختلف عرضه می شود. تنوع زیاد مدل ‌ها در این سایت موجب شده شما بر اساس نیاز و بودجه تان مدل دلخواه خود را انتخاب و خریداری نمایید.


2 دیدگاه در “اصلاح سگ در منزل

 1. پرستو گفت:

  مقاله ای مفید و جامعی بود 🙌

 2. علی گفت:

  بهتره اصلاح موی سگ رو یلد بگیرید. چون باید موهاش رو زود به زود مرتب کرد. وگرنه همه فرش و لباس هاتون پر از مو میشه.
  نکات این مقاله خوب بود. بازم مطالعه تون رو بیشتر کنید، با یه آرایشگر مخصوص حیوانات هم صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *