آرایش و مراقبت از مو

چگونه از وز شدن مو بعد از سشوار جلوگیری کنیم

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

چگونه از وز شدن مو بعد از سشوار جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار : از گذشته تا به امروز برای صاف کردن و حالت دادن به موها اولین و رایج ترین انتخاب استفاده از سشوار است. سشوار یک وسیله حرارتی است و اگر از آن درست استفاده نشود می تواند صدمات جدی به موها همچون وز شدگی، خشکی و شکنندگی را وارد کند. وز شدن مو بعد از سشوار یکی از مشکلاتی است که خیلی از افراد با آن درگیر هستند. شاید برای شما هم پیش آمده بعد از اینکه موهای تان را سشوار می کنید احساس خوبی ندارید و می بینید موها خیلی صاف و نرم نشده و حالت وز و مجعد به خود گرفته است.

 

برای اینکه یاد بگیرید چگونه از وز شدن مو بعد از سشوار جلوگیری کنیم به تک تک مراحل و نکاتی که توضیح دادم خوب دقت کنید و آنها را مو به مو اجرا کنید تا موهایی نرم و صاف داشته باشید.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله اول: با یک شامپوی مناسب موهای تان را بشویید.

از جمله راه هایی برای جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار استفاده از یک شامپوی مناسب برای موها است.

موهای شما خشک ، معمولی و یا چرب است؟ دانستن جنس مو بسیار مهم است چرا که باید از شامپوهایی که متناسب با جنس موهای تان است، استفاده کنید.

اگر موهای شما خشک است بهتر است از شامپوی مخصوص موی خشک استفاده کنید. به طور کلی هنگام خرید شامپو بهتر است شامپو حاوی گلیسیرین و بدون سولفات خریداری کنید. گلیسیرین به مو نفوذ می کند و وز مو را مهار می سازد.

سولفات هم در بیشتر شامپوها وجود دارد برای این که باعث کف کردن شامپو می شود. سولفات روغن طبیعی مو را از بین می برد و موها را خشک می کند که همین منجر به وز مو می شود. اما شامپو های بدون سولفات، روغن طبیعی مو را حفظ می کند و رطوبت مو را از بین نمی برد.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله دوم: از یک نرم کننده خوب استفاده کنید.

بعد از اینکه موهای تان را شامپو زدید و آبکشی کردید مقداری نرم کننده کف دستان خود بریزید و آن را به ساقه و نوک موهای تان بزنید. نرم کننده باعث می شود وز موها کمتر و از حالت سفتی و سیمی خارج شوند.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله سوم: شستن مو با آب سرد

حمام كردن با آب داغ رطوبت و چربی طبیعی مو را از بین می ‌برد و موجب می شود موهای تان خشن و زمخت به نظر برسند؛ مخصوصا اگر موهایی نازک، حساس و آسیب دیده از رنگ و دکلره دارید.

از این رو بهتر است موها را با آب ولرم و سرد آبکشی کنید، چون آب سرد به بسته شدن كوتیكول‌ های مو و حفظ رطوبت آن كمک زیادی می‌ كند.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله چهارم: موها را به آرامی با حوله خشک کنید.

برای جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار، بهتر است که موهایتان را با یک جوله به آرامی خشک کنید.

همان اول که از حمام بیرون می آیید موها خیلی خیس هستند و به اصطلاح از آنها آب می چکد، در این موقع اصلا سشوار نکنید. چون کار خشک کردن موها با سشوار زمان بیشتری می برد و اگر مدت سشوار کشیدن طولانی شود آسیب بیشتری به موهای شما وارد می شود. یک روسری یا حوله نرم سر کنید تا به طور طبیعی و آرام مو‌ها آبگیری شوند. البته نباید موها کاملا خشک شوند برای سشوار کشیدن 50 درصد موها خشک شود کافیست.

 

جنس حوله‌ نباید خیلی زبر و خشن باشد چون باعث وز شدن بیشتر مو می شود. حوله را با حرکات تند و محکم روی سرتان عقب و جلو نکنید تا بخواهید موها سریع تر خشک شوند این کار باعث وز شدن مو می شود. خشک کردن مو با حوله کاری زمان بر و آرام است که برای مراقبت از موها بهتر است با صبر و حوصله انجام شود. در عوض می توانید به آرامی حوله را بر روی موها فشار داده تا آب اضافه را جذب کند.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله پنجم: از محصولات حالت دهنده مو قبل از سشوار استفاده کنید.

استفاده مدام از وسائل حرارتی مثل سشوار ، اتو مو، بابلیس و غیره می تواند به بافت مو آسیب وارد کند و موها را وز، خشک و شکننده جلوه دهد. برای اینکه آسیب های ناشی از سشوار را به حداقل برسانید بهتر است قبل از سشوار کشیدن ، زمانی که هنوز موهایتان مرطوب است از اسپری محافظ مو در برابر حرارت استفاده کنید.

علاوه بر این، می توانید از محصولات دیگر که برای حفظ رطوبت و افزایش حجم موها هستند، هم استفاده کنید. محصولاتی همچون اسپری و سرم ضد وز مو نیز وجود دارد که به کاهش خشکی و زبری مو کمک می کنند و با جلوگیری از ایجاد وز و ژولیدگی مو به افزایش حالت پذیری و براق شدن مو کمک می کنند.

 

محصولات سرم و اسپری ضد وز  پوشش مناسب و بی ضرری را بر روی ساقه مو ایجاد می کنند و با محافظت مو در برابر وسائل حرارتی و جلوگیری از تبخیر رطوبت مو، موجب تسهیل شانه پذیری و فرم پذیری موها شده و با کاهش الکتریسیته ساکن مو، وز و گره خوردگی ، حس لطافت و نرمی و و درخشندگی فوق العاده ای را برای موها به ارمغان می آورد.

هنگام سشوار کشیدن این مواد به طور یکسان به همه جای موها پخش می شوند و می توانید بعد از سشوار کشیدن هم دوباره آن ها را به موهایتان بزنید.استفاده از سرم و اسپری از جمله بهترین راه ها برای جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار است.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله ششم: موها را قسمت بندی کنید.

دسته بندی موها به دو دلیل خوب است. خشک کردن مو و حالت دادن به آن. قبل از سشوار کشیدن برای اینکه کار راحت تر انجام شود موهای تان را به چندین لایه تقسیم کنید و هر بار یک لایه را دست بگیرید و همان را سشوار بکشید و صاف کنید. اگر دسته های مو خیلی بزرگ باشند و سشوار نتواند حرارت خود را به همه موها برساند هم مدت زمان سشوار کشیدن روی مو طولانی تر می شود که این خود احتمال آسیب را بالاتر می برد و هم اینکه نتیجه کار به صورت موهایی وز کرده و مجعد خواهد بود که هنوز زیاد خوب خشک نشدند. دسته های انتخابی باید کوچک باشند تا بتوان آنها را سریع تر خشک کرد و آسیبی به موها نرسد.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله هفتم: چگونه سشوار بکشید.

هنگامی که 50 درصد موهای تان به طور طبیعی خشک شد حالا سشوار را روشن کنید و روی درجه حرارت ملایم و کم قرار دهید. شاید فکر کنید که هر چه درجه سشوار یا اتو مو بیشتر باشد، وز موهایتان کمتر خواهد شد اما در واقع برعکس است. درجه حرارت بیش از حد نه تنها وز مو را مهار نمی کند بلکه بیشتر هم می کند. اگر موهای نازکی دارید دما و سرعت باد سشوار را از پایین تا متوسط تنظیم کنید. اگر موهای تان ضخیم است سرعت باد را کم اما دمای آن را بیشتر کنید.

برای جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار باید آن را خیلی نزدیک مو قرار ندهید بلکه باید از فاصله دور حداقل 15 سانتیمتری از موها قرار گیرد. خیلی روی یک نقطه متمرکز نشوید. تنها زمانی که مو‌ها را دور برس می پیچانید باید سشوار را از بالا به برس نزدیک کنید تا حرارت مستقیم به آن بخورد بعد دوباره آن را دورتر کنید.

برای انتقال حرارت به لایه های زیرین مو از سر پخش کننده سشوار دیفیوزر استفاده کنید. سر دیفیوزر باعث می ‌شود شدت باد کم ‌تر شده و باد سشوار خیلی ملایم‌ تر و پخش‌ تر میان موها جریان یابد. این سری جلوی گرمای مستقیم را می گیرد و موها سریعتر خشک و کمتر وز می شوند. سر دیفیوزر را به مدت ۲۰-۳۰ ثانیه روی هر نقطه نگه دارید، سپس به آرامی آن را از سر دور کرده و سراغ نقطه بعدی بروید. خشک کردن مو با سر دیفیوزر ، اگر درست انجام شود، باعث حجم دادن بیشتر به موها می‌شود. اگر صبر داشته باشید و باد ملایم سشوار را مدت طولانی تری روی موها نگه دارید به جای این که دمای آن را زیاد تر کنید، اینگونه موهایی بدون وز و براق تر خواهید داشت.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله هشتم: دکمه باد سرد سشوار را بزنید.

همگامی که 80-90 درصد موهای تان خشک شد سشوار را روی حالت سرما قرار دهید. باد سرد سشوار کمک می ‌کند که رطوبت در بین تارهای مو به دام بیفتد ، موها دیگر به پرواز درنیایند و فولیکول های مو سفت و موها درخشان تر شوند. همیشه در انتهای کار یک دور موهایتان را با باد سرد سشوار بکشید.جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

مرحله نهم: از محصولات حالت دهنده بعد از سشوار استفاده کنید.

بعد از پایان سشوار برای جلوگیری از وز شدن موها ، افزایش زیبایی و درخشندگی و بهتر حالت گرفتن موها محصولاتی مانند سرم یا اسپری های مو را به ساقه و انتهای موهای تان بزنید. محصول حالت دهنده موها را لطیف و به حفظ رطوبت مو کمک می کند. البته در این کار افراط نکنید چون موجب چرب شدن و به هم چسبیده شدن موها می شود.

اگر بعد از خشک کردن موهایتان با سشوار همچنان وز هستند، از روغن های مغذی برای ساقه موها استفاده کنید. یکی از این روغن ها روغن آرگان می باشد که وز مو را ازبین می برد و در عین حال به مو ها برق و درخشندگی می بخشد. ۱ الی ۳ قطره روغن مو را به ساقه و قسمت های انتهایی مو بزنید تا به خوبی به لایه کوتیکول مو نفوذ کند و آن را مرطوب سازد.

در کنار سرم و اسپری مو و روغن ها، واکس مو نیز برای از بین بردن وز موها مناسب است. بعد از سشوار به مقدار خیلی کم از واکس مو را به کف دستها بمالید و کف دستها را روی کل موها بکشید به گونه ای که تمام خورده موهای روی سر را برطرف کنید .

در این مقاله 9 روش برای جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار را بیان کردیم تا شما همیشه موهایی صاف و زیبا و شفاف داشته باشید.

جلوگیری از وز شدن مو بعد از سشوار

1 دیدگاه در “چگونه از وز شدن مو بعد از سشوار جلوگیری کنیم

  1. پریسا فلاحی گفت:

    بعد از حموم روغن نارگیل خیلی خوبه برای مو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *