آرایش و مراقبت از مو

عوارض استفاده از سشوار برای مو

عوارض استفاده از سشوار

عوارض استفاده از سشوار برای مو : امروزه دغدغه زیبایی موها هر روز جای پررنگ‌ تری در زندگی افراد به خصوص خانم ها برای خود باز کرده و به دنبال روش هایی برای خوش حالتی ، درخشندگی و زیبایی بیشتر موهای خود هستند. برای این کار وسائل مختلف و روش‌ های زیادی وجود دارد. یکی از این وسائل پرکاربرد سشوار است. استفاده از سشوار یکی از ساده ترین، رایج ترین و پرطرفدار روش برای خشک کردن ، حالت دادن و صاف کردن موها است.

آیا استفاده از سشوار برای مو مضر است ؟  سشوار می تواند در مدت زمانی کوتاه موها را مرتب و آراسته ‌کند اما زیاده ‌روی در استفاده از این وسیله می تواند عوارض جدی را به همراه داشته باشد و سلامت موها و مغز را به خطر بیندازد. در این مقاله سعی کردیم شما را با عوارض استفاده از سشوار آشنا کنیم. علاوه بر آن اطلاعاتی مفید درباره اینکه چگونه آسیب های ناشی از سشوار را به حداقل برسانیم را توضیح دادیم. اگر در کنار زیبایی ، سلامتی و حفظ شادابی موها برایتان مهم است حتما این مقاله را مطالعه کنید.

آیا استفاده از سشوار برای مو مضر است ؟

عوارض استفاده از سشوار برای مو

ریزش مو بر اثر سشوار

آیا سشوار باعث ریزش مو میشود ؟  ایا ریزش مو یکی از عوارض استفاده از سشوار  برای مو است؟خیلی از افراد تصور می کنند استفاده از سشوار آسیبی به ریشه مو وارد نمی کند بنابراین موجب ریزش مو نمی شود و تنها عواملی می توانند منجر به ریزش مو شوند که به صورت مستقیم با ریشه مو در تماس باشند. اما این طرز فکر کاملا غلط است. سشوار کشیدن زیاد می تواند مشکلاتی را برای مو ایجاد می کند.

اگر برای خشک کردن سر و موهای خود مستقیم سشوار را بر روی ریشه مو بگیرید پوست سر بیش از حد داغ و ریشه مو سست و ضعیف می شود که این خود عاملی است که ریزش مو را به همراه دارد.

شاید بگویید که من سشوار را مستقیم روی ریشه مو نمی گیرم، حال اگر آن را روی ساقه موها بگیریم چه اتفاقی می افتد؟ خشک کردن و حالت دادن موها با سشوار بدون استفاده از اسپری محافظت کننده مو ، حرارت مستقیم را به مو می رساند، بعد کوتیکول مو را خشک کرده و باعث ضعف و سستی مو شود، در نتیجه ریزش مو را به همراه دارد. همچنین حرارت زیاد سشوار می تواند تغییراتی در ساقه موها ایجاد کند که شادابی مو را تحت تاثیر قرار داده و اثرات منفی به جا می گذارد.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

تاثیر سشوار بر خشکی و شکنندگی مو

اگر هر روز موهای تان را سشوار می ‌کشید و کلی به آنها رسیدگی می ‌کنید تا خوش حالت ، براق و زیباتر به نظر برسند، باید عرض کنم این موهای بیچاره زیر حرارت شدید و داغ سشوار شاید در ابتدا زیباتر نشان داده شوند اما قطعا این زیبایی موقتی است و در طولانی مدت زیبایی و سلامتی موها به خطر می افتد.

باد سرد سشوار هم مضر است. باد سرد و گرم سشوار اگر با شدت زیاد همراه باشد باعث ایجاد الکتریسیته ساکن و شکنندگی در موها می شود که خود عامل خشکی مو است. همچنین استفاده زیاد و نادرست از سشوار باعث ایجاد دانه ‌هایی روی ساقه مو ، ناصافی، موخوره و شاخه ‌شاخه ‌شدن موها می شود. تمام این موارد نشان می دهد که سشوار به ساختمان مو آسیب وارد می کند و بدون شک بر شادابی و زیبایی موها تاثیرگذار خواهد بود.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

عوارض سشوار برای مغز

عوارض استفاده از سشوار برای مو، تنها به مو مربوط نمی شود و روی مغز هم تاثیرات منفی بر جای می گذارد. امواج الکترومغناطیسی که حتی از ضعیف ترین سشوارها ساطع می شود از قوی ترین گوشی های موبایل هم خطرناک تر است. امواج الکترومغناطیسی سشوار حداقل 300 برابر امواجی است که از گوشی های تلفن همراه ارسال می شود. به همین دلیل سشوار نه تنها برای مو بلکه برای مغز هم مضر است.

 

مضررات استفاده از سشوار برای مو

کاهش عوارض استفاده از سشوار برای مو

موهای خیس را با حوله نرم خشک کنید.

زمانی که از حمام بیرون می آیید موها خیلی خیس هستند و به اصطلاح از آنها آب می چکد در این زمان سشوار کردن مو اشتباه است. موی خیس، بسیار حساس تر و خشک کردن آن با حرارت زیاد سشوار منجر به نازک شدن مو می شود.

علاوه بر این وقتی موها بیش از حد خیس باشند برای اینکه رطوبت آنها گرفته شود مجبور هستید درجه سشوار را بالاتر قرار دهید و مدت زمان زمان زیادی را صرف خشک کردن موها کنید. همه این عوامل دست به دست هم می دهد و آسیب بیشتری به موها وارد می کند. بنابراین بهتر است ابتدا یک حوله نرم ( حوله میکروفایبر ) یا یک روسری نخی روی موهای تان قرار دهید و خیلی آرام آن را فشار دهید تا آب اضافی جذب حوله و روسری شود. از جلو و عقب کشیدن سریع و ناگهانی حوله خودداری کنید چون منجر به وز شدن شدید موها می شود.

وقتی تقریبا 80 درصد موها خشک شد حالا می توانید در مدت زمان کمتری موهای تان را با سشوار کاملا خشک کنید و حالت دهید. هیچگاه صبر نکنید تا موهای تان کاملا خشک شود بعد برای صاف کردن یا حالت دادن آن از سشوار استفاده کنید چون موها به مقداری رطوبت نیاز دارند.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

تنظیم درجه حرارت و شدت باد سشوار

شدت باد و دمای سشوار را روی درجه متوسط تنظیم کنید و هیچگاه موقعی که باد سشوار بسیار داغ است، موهایتان را با آن خشک نکنید. بهتر است باد سشوار ولرم و رو به گرم باشد. شدت آن نیز ملایم باشد؛ حتی باد سرد سشوار با شدت زیاد هم می تواند به موها آسیب برساند. باد داغ و حرارت زیاد سشوار به سلامت موها آسیب می زند و احتمال خشک شدن بیش از حد، شکستن ساقه و سوختن موها را افزایش می دهد.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

از امکانات جانبی سشوار استفاده کنید.

دو سری متمرکز کننده هوا که یکی باریک ( سری کنستانتره ) و دیگری پهن ( سری دیفیوزر ) است داخل جعبه قرار همراه دستگاه ارائه می شود که موقع خشک کردن و حالت دادن به موها کارایی زیادی دارند.

اگر موهای شما بر اثر حرارت آسیب دیده بهتر است سری دیفیوزر را به نوک سشوار وصل کنید و استفاده کنید. چرا که سشوار با سری دیفیوزر آسیب کمتری به موها وارد می‌ کند. هنگامی که موهای تان با این سری متمرکز کننده خشک می کنید یا حالت می دهید هوا به جای آنکه مستقیم روی مو دمیده شود، به دور حلقه مو به گردش در می ‌آید.  سری کنستانتره نیز همچون دیفیوزر به نوک سشوار وصل می شود و موجب متمرکز شدن مستقیم حرارت گرم روی بخشی از مو می شود و در نتیجه موها در مدت زمان کمتری خشک می شوند یا حالت می گیرند.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

استفاده از اسپری محافظت از مو

قبل از سشوار بهتر است از محصولاتی مثل سرم یا اسپری‌ محافظت از مو دربرابر حرارت سشوار استفاده کنید. مقداری از اسپری یا سرم مو را به ساقه و انتهای موهای ‌تان بزنید و به آرامی به همه  قسمت ‌های مو به جزء ریشه منتقل کنید. این سرم و اسپری ها همچون پوششی محافظ به دور ساقه مو عمل می کنند و اجازه نمی دهند باد شدید سشوار به ساختمان مو آسیب وارد کند. همچنین می توانید بعد از سشوار کشیدن هم دوباره اسپری و سرم محافظ را به موهایتان بزنید.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

موهای تان را قسمت بندی کنید.

چگونه عوارض استفاده از سشوار برای مو را کاهش دهیم و به حداقل برسانیم؟ برای سشوار کشیدن موها توصیه می کنم ابتدا آنها را تقسیم بندی کنید و به کمک گیره یا کلیپس قسمت ‌هایی که با آنها کاری ندارید را کنار بزنید. یک دسته مو را بردارید و هر بار به مدت چند ثانیه آن قسمت را خشک کنید و حالت دهید و بعد سراغ دسته بعدی بروید.

این کار چندین مزیت دارد: اول اینکه اگر موهایی پرپشت و حجیم دارید خشک کردن موها کاری وقتگیر و سخت خواهد بود با این کار می توانید به راحتی و نظم بیشتری موها را سرو سامان دهید. دوم اینکه اگر موها را دسته بندی نکنید همه موها مخصوصا قسمت های رو مدام در معرض باد هستند در صورتی که قسمت های زیرین هنوز خشک نشدند و شما مجبورید مدت زمان بیشتری موها را سشوار بکشید و اینگونه موها در معرض آسیب بیشتری قرار می گیرند.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

استفاده از برس هنگام سشوار

موقع خشک کردن موهای تان با سشوار از یک برس کمک بگیرید. چون استفاده از برس موجب زودتر خشک شدن و حالت گیری سریع موها می شود.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

سشوار را بیش از حد به موها نزدیک نکنید.

فاصله سشوار تا موها بسیار مهم است. برای خشک کردن و حالت دادن به موها بیش از حد سشوار را به آنها نچسبانید. چون با این کار موهای شما سریع‌ تر خشک نخواهد شد بلکه باد داغ و شدید سشوار آنها را می ‌سوزاند. بهتر است فاصله سشوار تا موها 15 – 20 سانتیمتر باشد. همچنین سشوار را مدت زمان طولانی روی یک دسته از مو ثابت نگذارید و آن را مرتب حرکت دهید تا همه موها به یک اندازه گرما و حرارت دریافت کند.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

ماسک تقویت مو را فراموش نکنید.

برای پیشگیری از آسیب های احتمالی سشوار پیشنهاد می کنم موهایتان را تقویت کنید. شما می توانید حداقل هفته ای یک بار به موهای خود ماسک مو بزنید. ماسک مو را می توانید به صورت آماده از فروشگاه های آرایشی و بهداشتی خریداری کنید یا خودتان در خانه به صورت طبیعی درست کنید. به طور کلی ماسک مو حاوی ویتامین ‌هایی است که از نازک و شکننده شدن موها جلوگیری می ‌کند و مقاومت آن را در برابر موخوره و استفاده از وسایل حرارتی مثل سشوار را افزایش می ‌دهد.

 

مضررات استفاده از سشوار برای مو

از سشوار خیلی قوی استفاده نکنید.

برای استفاده های خانگی سشوارهای کم قدرت تر با موتور DC و برای مصارف آرایشگاه ها و سالن های زیبایی سشوارهای پرقدرت تر با موتور AC وجود دارد. هر چه موتور سشوار قوی تر باشد می تواند با گرمای بیشتری در کمترین زمان موها را خشک کند و یا به حالت دلخواه در آورد. به همین دلیل این سشوارها می توانند آسیب زیادی به مو وارد کنند. موقع خرید سشوار حتما به این نکته توجه کنید که سشوار خانگی با موتور dc خریداری کنید.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

سشواری بخرید که دکمه تنظیم دما و شدت باد داشته باشد.

یکی از راه هایی که از طریق آن می توان عوارض استفاده از سشوار برای مو را کاهش داد دکمه تنظیم دما است .در خرید سشوار دقت کنید دارای دکمه تنظیم حرارت و باد باشد تا بتوانید به سادگی مقدار گرما و شدت باد را تنظیم کنید. یکی از ویژگی‌ های یک سشوار خوب این است که برای میزان دما و شدت باد درجه داشته باشد.

مضررات استفاده از سشوار برای مو

سوالات متداول


یکی از سوالات پرتکراری که معمولا در مورد سشوار پرسیده می‌شود، تأثیر آن بر ریزش مو است. برخلاف تصور خیلی از افراد که فکر می‌کنند اگر باد سشوار مسقیم روی ریشه مو نباشد آسیبی به موها وارد نمیشود، استفاده مکرر از سشوار برای حالت دهی به موها موجب می‌شود گرما به مرور زمان ریشه موها را ضعیف و شکننده کرده و به بافت مو آسیب بزند.


روش‌های متنوعی برای کاهش عوارض ناشی از سشوار کشیدن موها وجود دارد از جمله: خشک کردن با حوله نرم، استفاده از اسپری محافظت از مو، برس و ماسک تقویت کننده مو قبل از سشوار کشیدن، تنظیم درجه حرارت و شدت باد سشوار، سشوار کشیدن از دور و …


بله، باد سرد آن هم با شدت زیاد می‌تواند به موهایتان صدمه بزند، همچنین باد خیلی گرم هم باعث آسیب جدی به ریشه مو و خشک شدن و حتی سوختن موها شود. لذا توصیه می‌شود باد سشوار روی ولرم رو به گرم تنظیم شود.


جالب است بدانید سشوار علاوه بر موها برای مغز هم می‌تواند خطرآفرین باشد زیرا امواج مغناطیسی بعضی از سشوارها همانند امواج مغناطیسی گوشی موبایل روی عمل‌کرد مغز تأثیر می گذارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که از سشوار های خیلی قوی استفاده نکنید.


1 دیدگاه در “عوارض استفاده از سشوار برای مو

  1. تارا بختیاری گفت:

    اصول درست هر چیزرو یاد بگیری دیگه برات مشکلی پیش نمی یاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *