آرایش و مراقبت از صورت

چگونه از اپیلیدی استفاده کنیم؟

استفاده از اپیلیدی چگونه است؟ خانم ها و حتی آقایان همیشه دنبال روش های نوین و بهتر برای از بین بردن موهای زائد هستند. راه ها و وسائل مختلفی برای این کار وجود دارد. از قدیمی ترین و ساده‌ ترین روش که استفاده از تیغ است گرفته تا انواع کرم‌ های موبر ، دستگاه های موکن و لیزر.

در میان این روش ها برخی به صورت موقتی و برخی دائمی مو را از بین می برند. در روش های موقتی قسمت زایای ریشه مو از بین نمی ‌رود، به همین علت فولیکول آن دوباره رشد می کند، اما در روش دائمی موها دیگر قادر به رشد نخواهند بود.

انواع مختلفی از روش‌ های موقتی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد یکی از این روش ها استفاده از دستگاه اپیلیدی می‌باشد.

اپلیدی دستگاهی مکانیکی برقی است که با کمک موچین هایی که دارد موها از ریشه در می آورد.

طبیعی است تا حد کمی این روش دردناک باشد، اما بعد از استفاده مداوم این درد کمتر هم می ‌شود.

در این مقاله نکاتی در رابطه با استفاده از اپی لیدی را گردآوری کرده ایم تا بدانید قبل و در حین استفاده از آن باید چکار کنید.

نکات استفاده از اپیلیدی

یک اپیلیدی با کیفیت و مارک خوب بخرید.

برای از بین بردن موهای زائد و داشتن پوستی صاف و نرم قطعا به یک اپیلیدی باکیفیت نیاز دارید. به همین دلیل بهتر است از یک برند معتبر خرید کنید تا بتوانید مدت زمان طولانی از دستگاه استفاده کنید و کارایی خوبی داشته باشد.

تحقیق کنید بهترین مارک اپیلیدی کدام است. در این زمینه می توانید به نظرات افراد در سایت های خرید اپیلیدی توجه کنید یا با دوستانتان که قبلا از این وسیله استفاده کردند، مشورت بگیرید.

دستگاه اپیلاتور با امکانات مورد نیاز خود بخرید.

تصمیم بگیرید که برای چه نقاطی از بدن تان می خواهید از دستگاه استفاده می کنید. بعضی از اپیلاتور ها علاوه بر سری اصلی که برای کندن موها از ریشه کاربرد دارد، تیغه های مختلفی برای دیگر قسمت های بدن نیز دارد.

بهترین محل برای استفاده از اپیلاتور دست و پاها هستند هر چند می توان  برای صورت، زیر بغل یا خط بیکینی هم استفاده کرد.

برای اصلاح موی برخی نواحی نیاز به تیغه ‌و سر باریک ‌تر است. مثلا برای اصلاح صورت، استفاده از اپیلاتور بدن اصلا توصیه نمی ‌شود؛ چرا که فشار و قدرت اپیلاتورهای عادی بدن برای پوست نازک صورت مناسب نیستند و موجب ایجاد خونریزی و زخم در این ناحیه می شوند.

استفاده از اپیلیدی

همچنین برخی اپیلاتورها دارای سری شیو مثل تیغ دارند که موها را از ریشه در نمی آورد و مو را به سطحی می بُرد. برای مناطقی از بدن که به دلیل نازک و حساس بودن پوست و درد زیاد نمی توان موها را از ریشه در آورد می توان از این سری بهره گرفت. توصیه می شود برای زیر بغل از سر شیو آن که فقط موها را سطحی می برد استفاده کنید.

دستگاه اپیلیدی برقی یا شارژی ، کدام بهتر است؟

دستگاه های اپیلیدی به دو صورت در بازار موجود هستند. دستگاه اپیلیدی برقی که سیم دارد و با برق کار می کند. دستگاه اپیلیدی شارژی بدون سیم و شارژی است. نوعی که با باتری قابل ‌شارژ کار می ‌کند برای مسافرت مناسب ‌تر است.

اگر قصد خرید اپیلیدی شارژی را دارید این نکته را بدانید که قبل از اولین استفاده باید باتری آن را 8 تا 12 ساعت شارژ کنید. همچنین همیشه قبل از استفاده، باید ابتدا آن را مدت زمان مشخصی که روی جعبه اش  ذکر شده، شارژ کنید.

اپیلیدی چگونه کار می کند؟

اپیلیدی همانند موچین است. ولی با این تفاوت که اپیلیدی صدا دارد و درد بیشتری هم ایجاد می کنند چون چند موچین همزمان با هم کار می کنند و موها را از ریشه در می آوردند.

هر چه تعداد موچین ها بیشتر باشد، سرعت دستگاه هم زیادتر می‌ شود و در نتیجه ممکن است درد بیشتری را حین اصلاح تحمل کنید.

البته این درد زیاد طول نمی‌کشد و بعد از چند ثانیه تحمل به آن عادت خواهید کرد. جنس تیغه ها معمولا استیل ضد زنگ یا سرامیک است.

استفاده از اپیلیدی

یک قسمت از پوست را امتحان کنید.

برای اولین بار قسمتی از بدن تان را انتخاب کنید که پوست ضخیم تر و کمتر حساسی دارد. زانوها و ساق پا انتخاب خوبی هستند. با شروع کردن از این قسمت کم کم به درد عادت می کنید و می توانید به قسمت هایی که پوست نازک تری دارند برسید.

ایا اپیلیدی درد دارد؟

نمی توان گفت اصلا درد ندارد به هر حال هر چیزی که مو را می کند درد دارد. به طور کلی هنگامی که برای اولین بار از اپیلیدی استفاده می کنید درد بیشتری را احساس خواهید کرد چون موهای تان ضخیم و کلفت هستند اما بعد از چندین بار استفاده به دلیل نازک تر شدن تارهای مو درد کمتری را متوجه می شوید.

برای اینکه بدن تان به درد عادت کند پیشنهاد می کنم فرآیند اصلاح را از قسمت هایی از بدن که پوست ضخیم تر و کمتر حساسی دارند ( مانند زانوها ، ساق پا ) شروع کرده و به قسمت هایی که پوست نازک تری دارند ( مثل پشت پا ، ران ، بازو ) برسید.

استفاده از اپیلیدی

اگر واقعا تحمل را ندارید و خیلی نازک نارنجی هستید یک لایه نازک از کرم بی حسی حاوی لیدوکائین در محل مورد نظر بمالید و روی آن را برای یک ساعت بپوشانید یا یک آرام بخش ضد درد مثل تیلنول یا ادویل را نیم ساعت تا یک ساعت قبل از اصلاح بخورید.

استفاده از اپیلیدی

بعد از حمام از اپیلیدی استفاده کنید.

پوست شما باید تمیز و عاری از هرگونه چربی، کثیفی و آلودگی، کرم های مرطوب کننده و لوسیون و روغن ها باشد؛ به همین دلیل اپیلیدی را بعد از حمام استفاده کنید چون بهتر روی پوست حرکت می کند و موها را می کند.

همچنین آب گرم باعث باز ‌شدن منافذ پوست شده و موها راحت ‌تر از ریشه کنده می ‌شوند. یک ترفند برای بهتر عمل کردن اپیلیدی این است که قبل استفاده از آن موهای تان را در جهت خلاف جهت رویش مو، لیف بزنید. این عمل موجب می ‌شود موها از حالت خوابیده روی پوست خارج شوند و راحت تر به‌ وسیله دستگاه گرفته شوند.

نکات لارم برای استفاده از اپیلیدی

دستگاه اپیلیدی به دو دسته خشک و تر تقسیم می شوند. اپیلیدی تر یعنی می توان از دستگاه در حمام زیر آب هم استفاده کرد و درد اصلاح با آنها بسیار کمتر از حالتی است که پوست بدن کاملا خشک باشد.

استفاده از اپیلیدی

 

همچنین زدودن موها با اپیلاتورهای تر مانع از حساس شدن پوست ، التهاب و قرمزی می ‌شود. از همه مهم تر اینکه آب گرم به آرامش بیشتر پوست کمک می ‌کند.

با این حال بعضی اپیلاتور خشک را انتخاب می کنند چرا که فکر می کنند موها در حالت خشک کمتر چسبنده اند و راحت تر کنده می شوند. چون موها به بدن می چسبند به همین دلیل مدت زمان اصلاح کمی طولانی‌ تر می‌ شود.

به هر حال باید قِلق کار با ایلیدی تر زیر آب را بدانید تا  وقت زیادی را برای اصلاح در حمام صرف نکنید.

برای رفع این مشکل اگر دست، پا و یا هر قسمتی که نیاز به اصلاح دارد، کاملا در آب قرار بگیرد، در حالت ایست موها روی بدن، یکدست خواهد شد و می ‌توان به سادگی  موها را با اپیلاتور زد.

در آخر این را بدانید اپیلاتور های تر زیر آب باید با باتری کار ‌کنند. اگر شارژ آن تمام شد نمی توانید به برق بزنید و استفاده کنید چنین کاری خطرناک است و دستگاه به طور اتوماتیک زیر آب قفل می ‌شود و برای جلوگیری از حوادث تلخ کار نخواهد کرد. قبل استفاده از اپیلیدی در زیر آب باید آن را کامل شارژ کنید.

پوست تان را آماده کنید.

برای استفاده از اپیلیدی خیس و قبل از اصلاح حدود 15 دقیقه درون آب گرم قرار بگیرید و به آرامی پوست را تمیز کنید و صابون بزنید.

استفاده از اپیلیدی

برای اپیلاسیون خشک خلاف جهت رویش مو ها حوله را روی پوست بکشید. این عمل نه تنها پوست تان را خشک می کند بلکه باعث راست شدن موها و ضعیف شدن آنها نیز می شود.

اپیلاتور روی پوست خشک، بدون چربی، رطوبت و لوسیون بهتر عمل می کند. به طور کلی هرچه مو ها خشک تر باشند اپیلیدی بهتر و آسان تر موها را می کند.

اگر متوجه شدید که دستگاه موهای شما را به جای کندن می شکند، احتمالا مو ها به اندازه کافی خشک نشدند.

هیچ مرطوب‌ کننده ای قبل استفاده از اپیلیدی روی پوست تان نزنید.

همانطور که قبلا گفتم قبل استفاده از اپی لیدی پوست تان را با آب‌ گرم یا ولرم بشویید و از آلودگی ها و چربی ها پاک کنید.

بعد هنگام استفاده از اپیلیدی پوست و موی ‌تان را خشک کنید و از هیچ‌ مرطوب‌ کننده، کرم و یا لوسیون روی پوست ‌تان استفاده نکنید. چرا که موها به هم می‌ چسبند و به‌ وسیله دستگاه گرفته نمی‌ شوند.

موقع استفاده از اپیلیدی پوست تان را بکشید.

موقع کار دستگاه اپیلیدی در یک دست و با دست دیگر پوست تان را بکشید تا صاف شود که هم موها را بهتر ار ریشه در آورد و هم درد را کمتر می کند.

این عمل را مخصوصا در مکان هایی که پوست تان چین می خورد مثل زیر بازو ها، ران ها، زانو ها و ساق های پا انجام دهید.

استفاده از اپیلیدی

اپیلیدی را درجه پایین تر آن روشن کنید.

اکثر اپیلیدی ها دارای 2 حالت سرعت می باشند. اگر نسبت به درد حساس هستید برای اینکه درد اپیلیدی را کمتر کنیم بهتر است آن را روی درجه آرام تنظیم کنید.

البته می توانید سرعت بالاتر آن را امتحان کنید و اگر مشکلی نداشتید آن را انتخاب کنید. در درجه بالاتر موها با سرعت بیشتری کنده می شوند به همین دلیل ممکن است درد بیشتری را حس کنید.

استفاده از اپیلیدی

چگونه از اپیلیدی استفاده کنیم؟

دستگاه با اندکی زاویه به صورت مایل یا به صورت عمودی زاویه ۹۰ درجه روی پوست تان قرار دهید. بعد به ‌آرامی اپی ‌لیدی را روی پوست ‌تان سُر دهید و عقب و جلو ببرید. از اعمال فشار زیاد مخصوصا در نواحی حساس جلوگیری کنید.

سریع اپیلیدی را روی پوستتان نکشید، حرکت سریع اپیلاتور می تواند باعث شکستن موها از سطح پوست به جای کنده شدن موها از ریشه شود. سعی کنید آرام آرام آن را حرکت دهید تا دردتان هم کمتر باشد.

اپیلیدی را بر خلاف جهت رویش موها حرکت دهید تا به خوبی موها کنده و پوست تان تمیز شود. روی یک قسمت تمرکز کنید تا تار مویی را از دست ندهید و محل را کاملا صاف و تمیز کنید.

هرچه در زمان استفاده از اپیلیدی بیشتر تمرکز و آرام تر حرکت کنید کمتر نیاز است که به یک محل بر گردید. قبل از رفتن به مناطق جدید خوب ببینید که دیگر مویی نمانده باشد.

زمان استفاده از اپیلیدی

بهترین زمان استفاده از دستگاه اپیلیدی ، عصر و یا شب است. چون اگر پوست شما دچار التهاب، خارش، جوش و دانه های قرمزی شود تا صبح فردا از بین خواهد رفت.

از بین رفتن قرمزی های پوست زمان می برد و اگر شب از دستگاه استفاده کنید این قرمزی تا صبح می رود و شما می توانید فردا از دیدن پوست صاف و نرم خود لذت ببرید.

انجام عمل اصلاح را متوقف کنید.

اگر بخواهید همه موهای بدن تان را به یکباره بزنید خیلی سخت خواهد بود. اینگونه مدت زمان طولانی را باید صرف کنید و خسته می شوید. مجبور نیستید که همه را یکجا بزدایید. برنامه ریزی کنید.

یکبار پاهای تان را بزنید، فردا دست های تان و پس فردا ران پاها را.

استفاده از اپیلیدی

چگونه بعد از اپیلیدی جوش نزنیم؟

پیشنهاد می کنم بعد از استفاده از اپیلیدی یک مرطوب کننده ملایم بدون الکل یا کرم های مخصوصی که وجود دارد را خریداری کنید و بلافاصله روی موضع بمالید تا التهاب پوست برطرف شود.

چگونه اپیلیدی را تمیز کنیم؟

بهتر است اپی ‌لیدی بعد از مصرف تمیز شود. برخی اپلیدی ها برس تمیز کننده جزء امکانات جانبی انها هست اگر هم نداشت یک مسواک بردارید و موهای اضافی درون آن را بیرون بیاورید.

اگری سری اپیلدی قابل شستشو است می توانید آن را با آب و کمی مایع بشویید یا آن را با ماده ای ضدعفونی کننده مانند الکل پاک کنید.

چقدر طول می کشد تا موها دوباره در بیایند.

رویش مجدد موها بستگی سرعت رشد آنها دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. تقریبا 2-3 هفته به طور طبیعی طول می کشد و موهای جدید نسبت به موهای قبل نرم ‌تر و نازک ‌تر خواهد بود.

اگر قسمتی از موها روییده و در قسمتی دیگر هنوز در نیامده از اپیلیدی استفاده نکنید صبر کنید تا یکدست شوند.

موها باید حداقل 2 میلی متر رشد کنند تا به راحتی توسط دستگاه گرفته و کنده شوند. اگر موهای شما جوانه خیلی کوچک زده نخواهید فورا آن را با دستگاه بردارید چرا که به سختی کنده می شوند و باعث ایجاد زخم، فرو رفتن مو در پوست و التهاب خواهند شد. همچنین خیلی هم اجازه ندهید موها بلند شوند زیرا برداشتن آنها سخت تر خواهد بود و درد بیشتری را متحمل خواهید شد.

 

1 دیدگاه در “چگونه از اپیلیدی استفاده کنیم؟

  1. گلشن محمدی گفت:

    اپیلدی اصلن روش خوبی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *