بهداشت و زیبایی ناخن

ژلیش ناخن در خانه

ژلیش ناخن در خانه

ژلیش ناخن در خانه : ژلیش ناخن یکی از مواردی است که امروزه برای زیباتر شدن ناخن ها استفاده می شود و یکی از محبوب ترین روش ها نزد خانم های سخت پسند و شیک می باشد.

لاک ژلیش تنها برای طراحی و رنگ ناخن ها مورد استفاده قرار می گیرد که به جذابیت ناخن ها می افزاید اما تغییری در فرم یا بلندی ناخن ها ایجاد نمی کند. قبل از آموزش ژلیش ناخن در خانه ابتدا کمی با لاک ژل آشنا شوید.

ژلیش ناخن چیست؟

‌نام دیگر ژلیش ، لاک موقت است که در واقع همان لاک کلاسیک می باشد که با ژل اکریلیک مخلوط شده و در بطری هایی شبیه به لاک های معمولی نگهداری می شوند.

لاک ژل می تواند جایگزین کاشت یا کاور ناخن باشد و برای خانم هایی که ناخن های خوش فرم اما شکننده و حساس دارند انتخاب خوبی است.

ژلیش ناخن همان لاک زدن ناخن با لاک ژل است. به این صورت که همانند لاک معمولی و با کمک فرچه کوچکی که در سر بطری قرار دارد، ژلیش را روی سطح ناخن می کشند.

تفاوت ژلیش ناخن با زدن لاک های کلاسیک این است که به خودی خود در هوای آزاد خشک نمی شوند همانطور که به راحتی با استون نیز پاک نمی گردند. بعد از قرار دادن لاک ژل باید ناخن ها با اشعه دستگاه UV یاLED  خشک شوند.

علاوه بر این ژلیش ناخن ها ماندگاری بالاتری نسبت به لاک های معمولی دارند. به طور تقریبی برای ناخن های دست بین ٢0 الی ٣٠ روز و برای ناخن های پا که رشد کمتری دارند تقریبا دو ماه دوام دارد.

اگر می خواهید آموزش ژلیش ناخن در خانه را یاد بگیرید و آن را در خانه انجام دهید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله شما را با نحوه ژلیش ناخن در منزل در چند مرحله آموزش می دهیم.

ژلیش ناخن در خانه

وسایل مورد نیاز ژلیش ناخن در خانه

برای انجام ژلیش ناخن در خانه به وسائل و ابزارهای زیر نیاز دارید:

  • کوتیکول ریموور
  • نیپر
  • بیس کات
  • عقب زن
  • سوهان دستی
  • ضد قارچ
  • بافر
  • لاک ژل
  • قلم طراحی
  • تاپ کات
  • دستگاه UV

ژلیش ناخن در خانه

مراحل ژلیش ناخن در خانه

برای انجام ژلیش ناخن در خانه به صورت درست و اصولی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مرحله زیرسازی
 2. مرحله زدن لاک ژل

مرحله اول: زیرسازی ژلیش ناخن

ابتدا پوست دور ناخن را کوتیکول ریمور بمالید و تقریبا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید.

با کمک ابزار عقب زن پوست های اطراف ناخن را به عقب برانید.

با استفاده از سر سوهان مانیکور اشکی کوتیکول های روی صدف ناخن را بردارید.

پوست های اضافه اطراف ناخن با استفاده از ابزار نیپر ببرید و جدا کنید.

از  سر سوهان کاغذی نرم یا سوهان دستی نرم برای برداشتن چربی ها از روی سطح ناخن استفاده کنید. با خراش دادن سطح ناخن چربی روی صدف ناخن را از بین ببرید.

توجه کنید حتی یک مقدار کم چربی روی ناخن در کیفیت کار شما موثر است و باعث ناصافی و بلند شدن لاک از روی ناخن می شود. در این مرحله باید سطح ناخن را به صورت کامل مات کنید و هیچ نقطه چربی روی ناخن باقی نماند.

با کمک سوهان دستی بغل و بالای ناخن را فرم دهید و اصلاح کنید. برای زیباتر شدن کار باید همه ناخن ها هم اندازه و یکی باشند.

 

مرحله دوم: زدن لاک ژل به ناخن ها

مواد ضد قارچ را با فرچه کوچک به ناخن های خود بمالید. چون ممکن است مواد ژلیش ناخن موجب به وجود آمدن قارچ شود، به همین دلیل قبل از هر کاری ابتدا ضد قارچ می زنیم.

ژلیش ناخن در خانه

بیس کات ناخن

قبل از زدن لاک ژل می توانید بیس کات بزنید. بیس کات به پوشش پایه ای گفته می شود و محلولی است که زیر لاک زده می شود. در واقع اولین لایه زده شده روی ناخن بیس کات می باشد.بیس کات برای ژلیش ناخن در خانه می تواند بسیار مناسب باشد.

هدف این محلول نگهداشتن لاک بر روی ناخن هاست و موجب بالا بردن دوام لاک ناخن می شود. این لایه اصولا می تواند یک سری مواد سفت کننده ناخن یا لاک ‌های تقویت کننده باشد.

بعد از زدن بیس کات نوبت به زدن لاک اصلی رسید. یک لایه نازک از لاک ژل را با فرچه کوچک روی ناخن بزنید.

دقت کنید لاک ژل به پوست اطراف ناخن هایتان نچسبد. برای قسمت های نزدیک به پوست از قلم طراحی نازک استفاده کنید.

برای خشک شدن لاک ژل روی ناخن ها حتما باید دست را داخل دستگاه UV یاLED  بگذارید تا لاک سفت شود چرا که در هوای آزاد خشک نمی شود.

مدت زماندن ماندن ناخن در دستگاه ال ای دی ٣٠ ثانیه و در دستگاه یو وی ٢ دقیقه می باشد.

این مرحله را دوباره تکرار کنید. دوباره روی سطح ناخن ها لاک بزنید تا کاملا سطح ناخن پوشش داده شود و قطور گردد. بعد از هر بار استفاده از لاک باید دوباره دست خود را درون دستگاه بگذارید تا خشک شود.

ژلیش ناخن در خانه

تاپ کات ناخن

برای درخشش و براق شدن بیشتر لاک ناخن ها و همچنین حفاظت و استحکام از لاک اصلی تاپ کات را بصورت لایه نازک روی ناخن می زنیم و دست را مدت ٣٠ ثانیه در led یا ٢ دقیقه در uv قرار می دهیم تا خشک شود.

علاوه بر بیس کات، تاپ کات برای انجام ژلیش ناخن در خانه ضروری است.

تاپ کات به عنوان پوشش نهایی روی ناخن  می تواند ناخن را براق و درخشنده کند. همچنین این محلول جهت افزایش دوام لاک نیز استفاده می شود.

بهتر است از دو محلول بیس کات و تاپ کات در ژلیش ناخن استفاده کنید.

لایه بیس کات کمک می‌کند که لاک بهتر به ناخن تان بچسبد، لایه تاپ کات از رنگ لاک محافظت می ‌کند تا دچار پریدگی و ترک خوردگی نشود و از همه مهم تر یک لایه براق روی لاک ایجاد می کند تا رنگ لاک براق و ثابت باقی بماند.

با روغن کوتیکول دور ناخن های خود را چرب کنید. اگر روغن کوتیکول در خانه ندارید می توانید به جای آن از روغن بادام و یا روغن نارگیل استفاده کنید.

ژلیش ناخن چیست

دستگاه LED بهتر است یا UV ؟

همانطور که گفتیم لاک ژلیش همانند لاک کلاسیک در هوای آزاد خشک نمی شود. از این رو برای خشک کردن آن از دو دستگاه LED و یا UV استفاده می شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خودش را دارد.در اینجا می خواهیم ببینیم برای انجام ژلیش ناخن در خانه کدام دستگاه مناسب تر است ؟

به عنوان مثال دستگاه UV ناخن ها را براق می کند و در مقایسه با LED، ارزان تر است. مدت زمان خشک شدن ناخن در دستگاه UV بیشتر از دستگاه LED طول می کشد.

از همه مهم تر اشعه UV در مدت طولانی و در صورت استفاده زیاد می تواند موجب بروز لک های پوستی شود و همچنین سرطان زاست.

ژلیش ناخن در خانه

چگونه می توانید عوارض دستگاه UV را کمتر کنید؟

از طرف بنیاد پوست آمریکا در سال 2013 تحقیقی در مورد استفاده از دستگاه UV برای زیبایی ناخن ها انجام شد. نتایج تحقیقات به این صورت بود که خطر ابتلا به سرطان پوست در کسانی که از دستگاه UV استفاده می کنند، در طولانی مدت وجود دارد.

شاید این خطر زیاد و نگران کننده نباشد اما به هر حال باید از پوست در برابر اشعه دستگاه یو وی محافظت کرد. متخصصان پوست پیشنهاد می دهند که قبل از قرار دادن دست خود در دستگاه یو وی حتما کرم ضد آفتاب به پوست تان بزنید.

ژلیش ناخن در خانه

ترمیم ژلیش ناخن

خیلی از افراد تصور می کنند ژلیش ناخن همانند کاشت ناخن و لمینت ناخن قابل ترمیم است اما اینگونه نیست. ژلیش ناخن قابل ترمیم نیست و باید کاملا ریمو و پاک شود و مراحل ژلیش ناخن دوباره انجام شود.

به همین دلیل بعد از ژلیش باید مدتی به ناخن فرصت استراحت داد. چرا که بر اثر زیرسازی ها، خراش دادن ها و … سطح ناخن نازک شده و چربی آن بیش از حد از بین رفته است.

بعضی از خانم ها تصور می کنند اگر عمل ژلیش ناخن را به صورت درست و اصولی انجام دهند سطح ناخن آسیب نمی بیند و می توانند پشت سر هم این کار را انجام دهند. این تصور اشتباه است.

ژلیش ناخن در خانهحتی اگر ژلیش ناخن توسط فرد ماهر و باتجربه و به صورت اصولی انجام شود باز هم قسمت هایی از ناخن که در ژلیش قبلی سوهان کشیده شده در ژلیش های بعدی نازک تر می شود.

امیدواریم درباره نحوه انجام ژلیش ناخن در خانه اطلاعات خوبی کسب کرده باشید.

2 دیدگاه در “ژلیش ناخن در خانه

 1. کوثر اسماعیلی گفت:

  کار ناخن توی خونه خیلی دردسر داره.

 2. آتنا گفت:

  توضیحات عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *