آرایش و مراقبت از مو

بهترین راه از بین بردن موهای زائد

از بین بردن موهای زائد بدن و صورت دغدغه بسیاری از افراد مخصوصا خانمها در دوره های مختلف از دیرباز تا به امروز بوده است. فقط روش آن فرق کرده است. در قدیم به خاطر نبود امکانات روش از بین بردن موهای زائد استفاده از تیغ و پودرهای موبر از جمله نوره بود. که هر کدام از اینها در جای خود مزایا و معایبی به همراه دارد.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های زیادی برای حذف موهای زائد به وجود آمدند. برخی از این روش ها موقتی و بعضی دیگر دائمی هستند. روش های موقتی برای از بین بردن موها عبارتند از: کرم های موبر، وکس، شمع، موم آدامسی، بند، دستگاه اپیلیدی، ماشین ریش تراش، موچین و غیره. روش های دائمی برای رفع موهای زائد لیزر و الکترولیز هستند.

همه ما دوست داریم بدنی بدون مو، صاف و زیبا داشته باشیم و به دنبال روشی راحت و سریع هستیم؛ اما از میان همه این روش ها بهترین راه از بین بردن موهای زائد بدن و صورت کدام است؟ چه روشی را انتخاب کنیم ؟ شما انتخاب های زیادی برای رهایی از مو های زائد صورت و بدن دارید که بعضی از آنها بسیار پرطرفدار و محبوب هستند.

در این مقاله قصد داریم روش های مختلف و بهترین راه از بین بردن موهای زائد مردان و زنان را توضیح دهیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

از بین بردن موهای زائد با تیغ

از بین بردن موهای زائد با تیغ

سریع ترین راه از بین بردن موهای صورت و بدن استفاده از تیغ ژیلت است. قبل از تیغ زدن دوش بگیرید و خوب پوست بدن تان را خیس کنید تا فولیکول ها نرم شود. این کار از رشد مو به داخل پیشگیری می کند.

استفاده از تیغ به دلیل اینکه موها را سطحی جدا می کند، آنها خیلی سریع ظرف مدت 3-4 روز دوباره رشد می کنند و موهای رشد کرده ضخیم و زبر هستند. علاوه بر این تیغ ممکن است برخی عوارض پوستی همچون خارش، سوزش، جوش زدن و زخم شدن را در پی داشته باشد. اگر برای اصلاح موهای زائد از تیغ و ژیلت استفاده می کنید حواستان باشد تا حین مو زدایی پوست تان را نبرید.

پودرهای مو بر

پودر موبر (نوره)

پودر مو بر نوره که به پودر نظافت هم معروف است یک پودر خاکستری رنگ است که ترکیب آهک و زرنیخ می باشد و بیشتر در قدیم برای از بین بردن موهای بدن استفاده میشد. اما نوره در طب سنتی خواص بی نظیری دارد و روایات بسیاری درباره زدودن موها توسط نوره وجود دارد. اما با همه این مزایا انتخاب خیلی ها برای از بین بردن موهای زائد نیست.

بعضی از افراد به دلیل اینکه پوست خیلی حساسی دارند ممکن است هنگام استفاده از آن دچار سوزش، خارش و سوختگی هایی شوند. بعضی ها هم از بوی بد نوره شکایت دارند.

از بین بردن موهای زائد با موم گرم

از بین بردن موهای زائد با موم گرم

موم گرم یکی از راه های از بین بردن موهای زائد است که موها را از ریشه بیرون می کشد. ابتدا مواد را باید با ظرفی مخصوص گرم کرد. هنگامی که از حرارت شدید آن کاسته شد با وسیله ای شبیه کاردک یک لایه نازک از مواد را روی پوست قرار داده و بعد پارچه ای روی آن قرار داده و اندکی صبر کنید. هنگامی که موم خشک شد با سرعت پارچه را در جهت مخالف رویش مو از روی پوست بکشید.

کندن موها در این روش دردناک است و عوارض آن التهاب، قرمزی و تورم می باشد که همه اینها موقتی است و چند ساعت بعد بطرف می شوند. ماندگاری این روش تقریبا 3 تا 6 هفته است و در طول این مدت شما پوستی نرم و بدون مو دارید. در ضمن موهایی که مجدد رشد می کنند نازک و نرم هستند.

صمغ عربی

صمغ عربی

استفاده از صمغ عربی یا موم آدامسی برخلاف موم گرم نیاز به گرم کردن و حرارت دیدن ندارد و خیلی راحت به صورت سرد قابل استفاده است. موم عربی جزء دسته موم سرد قرار دارد چرا که نیاز به حرارت ندارد. مقداری از موم را برداشته و در خلاف جهت رویش موها به صورت لایه ای نازک روی پوست بمالید. موم عربی چسبندگی طبیعی دارد و روی پوست می چسبد. بعد از چند ثانیه مواد را سریع از پوست بکنید. برای کندن آن نیاز به پد و پارچه ندارید.

در این روش به دلیل اینکه موها از ریشه کنده می شوند موها نازک تر در می آیند و رویش مجدد موها 2 تا 4 هفته طول می کشد.

از بین بردن موهای زائد با اپیلیدی

از بین موهای زائه با اپیلیدی

دستگاه‌ اپیلیدی دستگاه هایی مکانیکی برقی هستند که گیره‌ های سر آن موها را با سرعت از ریشه بیرون می کشند. این روش نوعی اپیلاسیون است و با استفاده از این دستگاه به مرور ضخامت موها کمتر و رشدش کندتر خواهد شد. رویش مجدد موها در روش اصلاح با دستگاه اپیلیدی در حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد و موهای جدید نسبت به موهای قبل نازک ‌تر و ‌نرم تر خواهند بود.

به هر حال استفاده از این روش نیز دردناک است و بهتر است برای نواحی حساس مثل زیر بغل استفاده نشود. بعد از استفاده از دستگاه اپیلیدی پوست دچار التهاب، قرمزی و تورم می شود و گاهی اوقات جوش می زند. هنگام زدن مو ها با این روش ممکن است برخی موها زیر پوست برود.

روش دائمی برای از بین بردن موهای زائد

روش دائمی برای از بین بردن موهای زائد

روش های موقتی حذف موهای زائد در کنار مزایایی که دارند معایبی به همراه دارند که موجب شده بعضی از افراد به دنبال شیوه هایی نوین، سریع ترین و موثر ترین راه از بین بردن موهای زائد بدن باشند. به هر حال آرزوی هر کسی است که صورت و بدنی بدون مو و صاف داشته باشید اما برخی روش ها موقتی است و خیلی زود موهای جدید رشد می کنند و یا دردناک هستند. در شرایط بدتر هم که بعضی روش ها باعث ضخیم ‌و زبر تر شدن موهای زائد می شوند.

در روش های موقتی افراد وقت زیادی را برای از بین بردن موهای زائد می گذارند و به دلیل اینکه این موها دوباره رشد می کنند باز هم باید برایشان وقت تلف کرد. از این رو همیشه به دنبال راهی برای راحت شدن کامل از شر آنها هستند.

علاوه بر روش های موقتی، روش های دائمی نیز برای از بین بردن موهای زائد بدن و صورت وجود دارند. یکی از این روش های دائمی و بسیار پرطرفدار لیزر است. امروزه با روی کار آمدن تجهیزات مدرن پیشرفته همچون لیزر می ‌توان به طور دائمی از شر موهای زائد خلاص شد.

از بین بردن موهای زائد با لیزر

از بین بردن موهای زائد با لیزر

لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای زائد بدن و صورت تبدیل شده است و هر روز تقاضای مردم برای انجام لیزر موهای زائد رو به افزایش می باشد. لیزر بهترین راه از بین بردن موهای زائد زیر بغل ، چانه ، بیکینی ، صورت ، دست ها و پاها می باشد. همچنین یک روش دائمی برای حذف موها است که برای همیشه شما را از دست تیغ، موم، وکس، سالن های اپیلاسیون، موهای زیر پوستی و جوش و … راحت می کند.

عملکرد لیزر به این گونه است سر راهش هر چیزی که رنگش تیره باشد را حرارت می هد و می‌ سوزاند. نور لیزر روى سطح پوستى كه موى زائد دارد، تابیده می‌شود. رنگدانه هاى ملانین موجود در موها، انرژى لیزر را جذب می کنند و آن را از سطح پوست به ٢ تا ٣ میلی متر پایین تر جایى كه فولیکول مو قرار دارد می فرستند. اشعه لیزر با حرارت و سوزاندن موی تیره ‌رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز صدمه می ‌بیند و از بین می ‌رود.

تک تک موهای بدن ما یک چرخه رشد و استراحت دارند. در یک بازه زمان مشخص بیشتر موها در فاز استراحت و تعداد کمی از آن ‌ها در فاز رشد هستند. اگر موقع لیزر موهای زائد ، فولیکول مو در فاز استراحت باشد، اشعه لیزر روی آن مو کاملا بی تاثیر است و هیچ فایده ای ندارد. از این رو برای از بین بردن تمامی ‌موهای بدن به چندین جلسه لیزر با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. چرا که در هر جلسه تعدادی از فولیکول ‌های در فاز رشد و فعال سوخته و از بین می روند و بقیه برای جلسه بعدی می ماند. در نهایت بعد از چندین جلسه تمامی‌ موها از بین می ‌روند و پوست صاف و بدون مو می شود.

لیزر موهای زائد برای چه سنی مناسب است؟

برای استفاده از لیزر محددیت خاصی وجود ندارد و هر زن و مردی می ‌توانند برای تمامی قسمت ‌های بدن خود از آن استفاده کند. هرچه رنگ موهای زائد تیره ‌تر باشد تاثیرگذاری لیزر بیشتر خواهد بود.

بهترین لیزر برای از بین بردن موهای زائد

انتخاب یک کلینیک مطمئن برای انجام لیزر موهای زائد بدن و صورت بسیار مهم است. در مورد نوع و كیفیت دستگاه لیزر مرکزی كه قرار است براى رفع موهاى زائد خود به آنجا مراجعه كنید، تحقیق کنید.

انواع دستگاه ها لیزر الكساندرایت ،  لیزر دایود ، لیزر ان دى یاگ و آی پی ال IPL برای از بین بردن موهای زائد وجود دارند. از میان این موارد در حال حاضر بهترین دستگاه برای از بین بردن موهای زائد لیزر الکساندرایت است كه با كمترین تعداد جلسات درمانى در حدود ۵-۳ جلسه، اثر بخشى بالا و درد کمتری نسبت به دیگر انواع لیزرها دارد. علاوه بر این توانایی از بین بردن انواع موهاى زائد و حتى موهاى زیرپوستى را نیز دارد.

اگر به مراکزی که دستگاه لیزر خوبى ندارند مراجعه كنید، فقط وقت و پول خود را هدر می دهید. چون بعد از چند ماه دوباره موهای زائد برمی گردند و رشد می کنند.

2 دیدگاه در “بهترین راه از بین بردن موهای زائد

 1. نرگس هنرمند گفت:

  روش های سنتی هم قدیمی شده هم وقت میبره بهترین راه لیزر هست، درسته هزینه بردار هست ولی این روش بهترین، سریع ترین و تمیز ترین حالت ممکنه.

 2. مهدیه گفت:

  دوستان عزیز! لیزر به عنوان روش دائمی حذف مو، اصلا خوب نیست. به جاش از یک روشهای دیگر مثل دستگاه اپیلیدی، موم ها، نوره و کلا روش های موقتی حذف موهای زاید استفاده کنید.
  در کتاب شگفتی ها آفرینش از زبان امام صادق نوشته شده است:
  به امام صادق (ع) عرض كردم : چه میشد اگر خدا موهای بدن و ناخن ها را چنان مى‌ ‏آفريد كه رشد نکنند تا به اصلاح و كوتاه كردن آنها نياز نباشد؟
  امام صادق (ع) فرمودند:
  «خدا در اين كار، نعمت هايى نهاده كه آدمى از آنها آگاه نيست. دردهاى بدن و مواد زاید با خروج مو از منافذ بدن و با خروج ناخن از سر انگشتان خارج مى‏‌ شود.
  به همین دلیل به انسان فرمان داده شده كه هر هفته با تراشيدن مو و كوتاه كردن ناخن ها به اين كار اقدام كند تا درد و بيماری ها خارج شوند. اگر شخص چنين نكند، دردها در بدن می ماند و بيماری هاى مختلف به وجود می آید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *