آرایش و مراقبت از صورت

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ :

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ : وجود مشکلات پوستی مثل جای جوش، جای آبله مرغان، لک های پوستی، کک و مک، ترک های پوستی و غیره برای هیچ کسی خوشایند نیست و هر فرد مبتلا سعی دارد هر طور که شده آنها را از بین ببرد.

چرا که این عارضه های پوستی علاوه بر اینکه روی زیبایی فرد تاثیر دارد اعتماد به نفس او را نیز تحت الشعاع خود قرار می دهد.

خوشبختانه امروزه روش های زیادی همچون میکرودرم ابریژن ، میکرونیدلینگ ، لیزر ، انواع داروهای شیمیایی و گیاهی، کرم های لایه بردار و … برای پاکسازی و جوانسازی صورت، رفع جای جوش و لک ها، شاداب و شفاف شدن پوست وجود دارند.

پزشک متخصص پوست با توجه به نوع پوست، نوع و میزان مشکل پوستی، توان مالی بیمار و در نهایت تشخیص خود یکی از این روش ها را استفاده می کند. هر کدام از این روش ها شباهت و تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

دو روشی که برای جوانسازی و پاکسازی پوست و همچنین درمان برخی مشکلات پوستی استفاده می ‌شود و می خواهیم آنها را با هم مقایسه و بررسی کنیم روش میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ می باشد.

در این مقاله قصد داریم تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ را برای شما به طور کامل و مفصل توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ از نظر روش انجام کار

 • روش انجام میکرودرم

میکرودرم ابریژن روش غیر تهاجمی برای پاکسازی و جوانسازی سطح پوست است که برای پوست صورت و بدن استفاده می شود.

روش میکرودرم ابریژن برای اولین بار در کشور ایتالیا و در سال 1985 انجام شد و بعد کم کم در بیشتر کشورهای اروپایی و کل دنیا استفاده شد.

هدف میکرودرم برداشتن لایه سطحی و فوقانی پوست است. این لایه بیرونی ترین لایه پوست است که شامل سلول ‌های مرده و آسیب دیده است.

با حذف این سلول ها می توان شادابی و شفافیت پوست را چند برابر کرد.

روش انجام میکرودرم به این صورت است که با استفاده از دستگاهی مخصوص نوعی کریستال بسیار ریز از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده به سطح پوست پاشیده می شود و خراش هایی سطحی در لایه فوقانی پوست به وجود می آورد.

همزمان با این کار یک مکش هم روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن سلول های مرده و کریستال های اضافه از سطح پوست می گردد.

این کار به بهبود جریان خون ناحیه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست کمک می کند و در نتیجه باعث ترمیم و شادابی پوست می شود.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

روش انجام میکرونیدلینگ

میکرو نیدلینگ نسبت به میکرودرم روشی جدیدتر است که برای از بین بردن بسیاری از مشکلات پوستی و جراحت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش با تحریک کلاژن سازی پوست موجب ترمیم ساختار و عملکرد پوست آسیب دیده می شود. تاریخچه بازسازی و جوانسازی پوست را می توان در مصر باستان مشاهده کرد.

در دوران بسیار قدیم مصریان با استفاده از ماسک های زبر و خشن دارای پودر مرمر، لایه های مرده پوست را بر می داشتند تا پوست خود را ترمیم و بازسازی کند.

دستگاهی که با آن عمل میکرونیدلینگ انجام می شود درمارولر نام دارد. این وسیله یک غلتک یا چرخ کوچک دارد که ردیف ‌هایی از سوزن سطح آن را پوشانده است.

با عقب و جلو بردن و حرکت دادن دستگاه درمارولر روی سطح پوست، می ‌تواند تقریبا ۲۵۰ سوراخ بسیار ریز در هر سانتی ‌متر مربع به وجود آورد. این سوزن ‌ها بین ۰.۵ تا ۳ میلی ‌متر طول دارند.

روش انجام میکرونیدلینگ به این صورت است که با استفاده از دستگاهی خاص تعدادی سوزن بسیار نازک و استریل شده با عمق و سرعت مشخص شده توسط پزشک متخصص (بر مبنای نوع پوست و مشکل پوستی تعیین می شود) همزمان وارد لایه دوم پوست می شوند.

در این زمان انگار به بدن یک شوک وارد می شود و سیستم ایمنی آن فعال می گردد. در پی این اتفاق رشته های کلاژن و الاستین  که وظیفه استحکام و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را به عهده دارند و عامل مهمی در جوانسازی پوست هستند، شروع به تولید، رشد و انتشار می کنند و همچنین ضخامت لایه اول پوست نیز افزایش پیدا می کند.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

 

تفاوت بین میکرودرم و میکرونیدلینگ از لحاظ کارایی

از میکرودرم پوست می ‌توان برای پوست صورت و بدن در زمینه های زیر استفاده کرد:

 • شفاف و روشن تر شدن پوست
 • یکنواخت کردن رنگ پوست
 • از بین بردن لک های پوستی ناشی از پیری، بارداری و نور آفتاب
 • از بین بردن کک و مک ها
 • درمان جای جوش مخصوصا اگر کم عمق باشد
 • از بین بردن جوش های سر سیاه
 • کمک به درمان جوش های زیر پوستی
 • از بین بردن جای آبله مرغان
 • درمان خطوط و چروک های ریز پوست
 • محکم و سفت تر شدن پوست به خاطر کلاژن سازی
 • افزایش لطافت و نرمی پوست
 • کوچک تر کردن منافذ پوست

کاربرد میکرونیدلینگ برای پوست

از میکرونیدلینگ می ‌توان برای پوست صورت، بدن و همچنین پوست سر استفاده کرد. اما از روش میکرودرم نمی توان برای پوست سر و ریزش مو کمک گرفت.

 • درمان چین و چروک پوست و رفع خطوط ریز پوستی
 • و سفت تر کردن پوست
 • بستن منافذ بزرگ پوست
 • بهبود جای زخم و جراحت
 • درمان جای جای جوش و آکنه
 • از بین بردن لکه ‌های قهوه‌ای و تیره پوست
 • بهبود سوختگی با تخریب بافت سوختگی و افزایش کلاژن سازی
 • درمان استرچ مارک یا ترک های پوستی روی نواحی ران ها، شکم و سینه ها
 • یکدست کردن بافت پوست
 • افزایش شادابی و شفافیت پوست
 • درمان ریزش مو با تقویت و تحریک فولیکول های مو به دلیل افزایش میزان مواد مغذی و خونرسانی

میکرونیدلینگ می تواند با ایجاد سوراخ های ریز روی سر کمک کند تا داروهای ریزش مو و مواد ویتامینی بهتر به ریشه مو برسند. سوراخ‌های ریز ایجاد شده در این روش کمک می ‌کنند که دارو به لایه ‌های زیرین پوست برسد.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

 

فرق بین میکرودرم و میکرونیدلینگ از نظر مزایا

 • مزایای میکرودرم ابریژن

روش میکرودرم سریع، ساده بدون عارضه و بی خطر می باشد. این روش بدون درد است و احتیاجی به استفاده از بیهوشی یا بی حسی ها موضعی ندارد.

در روش میکرودرم لایه سطحی پوست تخریب و دوباره بازسازی و ترمیم می شود که پوست جدید شفاف تر ، سالم تر و شاداب تر خواهد بود.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ
 • مزایای میکرونیدلینگ

روش میکرونیدلینگ بدون درد و خونریزی است و عوارض جانبی خاصی به دنبال ندارد. بعد از انجام میکرونیدلینگ ظاهر پوست خیلی سریع ترمیم شده و شخص به راحتی می تواند به کارهای روزمره خود بپردازد.

به دلیل اینکه منافذ پوست سریع بسته می شوند، امکان عفونت خیلی خیلی کم است. در روش میکرونیدلینگ بر خلاف دیگر روش های درمانی لایه بالایی و سطحی پوست به هیچ وجه تخریب نمی شود و فقط بازسازی و ترمیم می گردد.

میکرونیدلینگ نسبت به دیگر روش های پاکسازی و جوانسازی پوست مقرون به صرفه تر است.

 

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

 

مقایسه میکرودرم و میکرونیدلینگ از نظر عوارض احتمالی

 • عوارض میکرودرم ابریژن

در روش میکرودرم دوره نقاهت و نیاز به استراحت ندارید، فقط ممکن است برخی عوارض را تجربه کنید که اینها هم موقتی هستند و خیلی زود برطرف می شوند. مثل:

 • قرمزی
 • تورم و التهاب
 • حساس شدن پوست به لمس
 • احساس سوزش و یا خارش
 • تحریک خفیف پوستی

عوارض میکرودرم ابریژن

 • عوارض میکرونیدلینگ

در روش میکرونیدلینگ دوره‌ نقاهت و بهبودی به این بستگی دارد که سوزن ‌ها تا چه عمقی وارد پوست شدند. در حدود چند روز زمان می برد تا پوست به حالت عادی برگردد. در طول این مدت ممکن است عوارض زیر را که موقتی هستند، تجربه کنید. مثل:

 • قرمزی
 • التهاب
 • تورم
 • خونریزی یا ترشح
 • پوسته پوسته شدن
 • کبودی

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

مراقبت‌ های بعد از میکرونیدلینگ و میکرودرم

مراقبت‌های بعد از میکرودرم و میکرونیدلینگ تقریباً مثل هم است. اما به طور کلی ترمیم پوست و بهبودی بعد از میکرونیدلینگ کمی بیشتر زمان می برد. هر گاه برای پاکسازی و جوانسازی پوست خود از این روش ها استفاده کردید این مراقبت ها را انجام دهید.

به پوست خود دست نزنید و از ضربه زدن و خاراندن پوست جدا خودداری کنید.

کمپرس سرد روی پوست خود قرار دهید.

از حمام آب گرم، استخر و شنا بپرهیزید.

از انجام فعالیت های زیاد، ورزش و تعریق زیاد پرهیز کنید.

از صابون و کرم های لایه بردار استفاده نکنید.

از نور خورشید دوری کنید.

تا مدتی از مواد آرایشی کرم های سفید کننده و پنکیک استفاده نکنید.

از اصلاح صورت با تیغ، کرم موبر، وکسريال شمع و … یپرهیزید.

اگر پزشک شما لوسیون، کرم ترمیم کننده یا داروی خاصی تجویز کرده طبق دستور او مصرف کنید.

تفاوت میکرونیدلینگ و میکرودرم در تعداد جلسات

تعداد جلسات میکرودرم و میکرونیدلینگ به وضعیت پوست، نوع مشکل پوستی، هدف بیمار از میکرودرم یا میکرونیدلینگ و سن او بستگی دارد.

تعداد جلسات توسط پزشک مشخص می شود و برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید همه جلسات درمانی را به طور کامل انجام داد.

در روش میکرودرم تعداد جلسات برای لایه برداری پوست حداقل ۳ جلسه و برای درمان جای جوش و لک های پوستی ۶ الی ۱۵ جلسه درمانی لازم است.

مدت زمان هر جلسه میکرودرم نیز به طور معمول بین 20 تا 40 دقیقه است. فاصله بین جلسات می تواند هفتگی، دو هفته یکبار و یا ماهانه باشد.

در روش میکرونیدلینگ تعداد جلسات برای جوانسازی پوست و تحریک کلاژن ۳ جلسه و برای درمان اسکار و جای جوش بین ۳ تا ۶ جلسه است البته تعداد جلسات با توجه به شدت مشکل پوستی قابل تغییر است.

فاصله بین جلسات در میکرونیدلینگ بیشتر و بین 4 تا 6 هفته است تا در این مدت پوست فرصت بهبود و ترمیم داشته باشد.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ از لحاظ دستگاه

در روش میکرودرم ابریژن که برای جوانسازی و پاکسازی پوست کاربرد دارد برای رسیدن به این هدف از دستگاه میکرودرم ابریژن استفاده می شود.

در این روش پاکسازی پوست با خراش دادن لایه رویی پوست ( اپیدرم ) و با استفاده از پودر اکسید آلومینیوم انجام می شود.

میکرودرم لایه بردای مکانیکی است که موجب می شود پوست صورت سفت، شاداب و شفاف شود و جای اسکار و لکه های سطحی از بین برود .

در روش میکرونیدلینگ فرآیند جوانسازی پوست با استفاده از دستگاه درمارولر انجام می شود. از این دستگاه در خانه نیز می توان استفاده کرد .

تفاوت میکرونیدلینگ با میکرودرم از لحاظ دستگاه

تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ در استفاده از دستگاه خانگی

دیگر تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ این است که میکرودرم ابریژن روش ساده تری است که با استفاده از دستگاه میکرودرم خانگی می توانید در منزل عمل پاکسازی و جوانسازی پوست را انجام دهید.

اما دستگاه های موجود در کلینیک پزشکان متخصص پوست خیلی قوی ‌تر و موثرتر از انواع خانگی هستند و دستگاه های خانگی کوچک تر و ضعیف ترند.

با اینکه میکرودرم ابریژن روش درمانی ساده ‌تری است اما بهتر است به دست متخصص باتجربه و حاذق انجام شود تا عوارض احتمالی آن به حداقل برسد و بهترین نتیجه را دریافت کنید.

اگر در هنگام کار با دستگاه خانگی برخی اصول و مراقبت های قبل و بعد میکرودرم به خوبی رعایت نشود ممکن است عوارضی مثل تحریک پوست، لکه‌ های تیره و عفونت ایجاد شوند.

در روش میکرونیدلینگ استفاده از درمارولرهای خانگی برای انجام میکرونیدلینگ می ‌تواند به پوست آسیب وارد کند.

چون درمارولرهای خانگی سوزن ‌های کوتاه تر و کندتری دارند و برای ساخت آن ها از مواد اولیه باکیفیت استفاده نمی ‌شود.

علاوه بر این عدم رعایت برخی اصول و مراقبت های قبل و بعد میکرونیدلینگ موجب عوارضی مثل عفونت، زخم شدن و ایجاد اسکار و یا ایجاد لکه ‌های تیره می شود.

تفاوت قیمت میکرودرم و میکرونیدلینگ

اصولاً روش میکرونیدلینگ نسبت میکرودرم کمی گران ‌تر است. چون میکرودرم ابریژن فقط بر لایه ‌های سطحی پوست اثر می ‌گذارد اما میکرونیدلینگ کلاژن سازی را در عمق پوست تحریک کند. به هر حال هزینه های هر دور روش با توجه به مشکل پوستی بیمار و تعداد جلسات آن متغیر است.

روش لایه برداری از پوست در میکرودرم و میکرونیدلینگ با هم تفاوت دارد. در میکرونیدلینگ هیچگونه لایه برداری از پوست صورت نمی گیرد و در لایه های عمقی پوست کلاژن سازی انجام می شود.

در این روش با سوزن هایی که در درمارولر وجو دارد لایه سطحی و فوقانی پوست یعنی اپیدرم سوراخ می شوند و پروسه کلاژن سازی و جوانسازی پوست انجام می شود.

مقایسه درد میکرونیدلینگ با میکرودرم ابریژن

دیگر تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ در این است که روش میکرودرم ابریژن بدون درد است و احتیاجی به پماد بی حسی قبل از استفاده از این روش نیست .

اما در روش میکرونیدلینگ ممکن است فرد دردی را احساس کند. به همین دلیل قبل از انجام روی پوست کرم های بی حسی می زنند.

میکرونیدلینگ به دلیل اینکه با لایه زیرین پوست ( درم ) سرو کار دارد برای اسکارهای عمیق موثرتر است اما میکرودرم ابریژن بیشتر برای لایه برداری از لایه سطحی پوست ( اپیدرم ) موثر می باشد.

میکرونیدلینگ نسبت به میکرودرم تهاجمی تر است. فاصله بین جلسات میکرودرم کمتر است و بعد از گذشت یک هفته می توان مجدداً میکرودرم ابریژن را انجام داد اما در روش میکرونیدلینگ برای رفتن به جلسه بعدی درمان باید مدت زمان بیشتری را حداقل یک ماه تا 40 روز صبر کرد.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ بهتره یا میکرودرم

هر دو روش میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن در جای خود می توانند اثرگذاری خوبی داشته باشند.

میکرودرم ابریژن یک روش سریع و ساده است که به بهبود مشکلاتی پوستی مثل چروک های ریز، جای جوش کم عمق و لک های پوستی کمک می کند.

میکرونیدلینک برای چین و چروک های عمیق تر، اسکار و جای جوش های فرورفته تر مناسب است.

پزشک متخصص پوست بعد از بررسی وضعیت پوست، نوع مشکل پوستی و اهداف شما روش مناسب را پیشنهاد می دهد.

1 دیدگاه در “تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

 1. فاطمه حیاطی گفت:

  جالب بود مرسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *